Známý fakt, že čím vyšší vzdělání, tím delší život, potvrdila studie skupiny vědců, kteří zkoumali zdravotní záznamy zemřelých po celém světě v letech 1980 až 2023. Výzkum ukázal, že s každým rokem ve škole nebo na univerzitě klesá riziko úmrtí o dvě procenta. Dokončení vysokoškolského vzdělání je podle odborníků pro zdraví stejný benefit jako zdravé stravování. Naopak ti, kteří nemají žádné vzdělání, mají oproti vysokoškolsky vzdělaným lidem o 34 procent vyšší riziko úmrtí. Lidé jen se šesti třídami základní školy naopak mívají velké potíže, nízké vzdělání má na zdraví devastující účinky stejné jako pití pěti a více alkoholických nápojů denně nebo kouření deseti cigaret každý den po dobu deseti let.
Čím déle chodíme do školy, tím déle žijeme
- Zdraví
- 24. ledna 2024 13:43
- 30 sekund čtení
Vyšší vzdělání umožňuje lidem víc vydělávat, mít lepší přístup ke zdravotní péči a také žít zdravěji. Naopak na zdraví těch, kteří se ve škole moc neohřáli, má absence vzdělání devastující účinky podobně jako alkohol nebo kouření.
Související
Český objev přináší naději v léčbě genetických nemocí
Čeští vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR objevili nový způsob, jak bojovat s genetickými nemocemi způsobenými chybami v genetickém kódu.
- 1 minuta čtení
Nemocnice mají nedostatek infuzí
Nemocnice v Česku budou i v prvním pololetí roku čelit menším zásobám infuzních roztoků. Přestože dodávky mají být stabilní, objem nebude odpovídat běžné úrovni.
- 1 minuta čtení
Umělá inteligence pomáhá v táborské nemocnici s diagnostikou
Umělá inteligence (AI) přináší revoluci do medicíny a stává se klíčovým nástrojem při diagnostice a léčbě nemocí.
- 30 sekund čtení
Čtvrtina sladkovodních živočichů je na pokraji vyhynutí
Nový výzkum odhalil, že téměř 24 procent živočichů žijících v řekách, jezerech a dalších sladkovodních ekosystémech je ohroženo vyhynutím. Mezi nejohroženější patří vážky, ryby a krabi.
- 1 minuta čtení