Obava z toho, že vliv na těžbu a obchod s mědí v Africe, bude ze strany Číny až příliš velký, žene Spojené státy k tomu, aby se ze všech sil snažily zablokovat prodej licence na těžbu v dalším měděném dole Pekingu. Takový úmysl totiž má vláda Demokratické republiky Kongo, která se už dohodla s čínským státním podnikem Norin Mining, což je dceřiná společnost zbrojního kolosu Norinco.
Zásah Spojených států, které apelovaly na konžskou vládu, aby licenci neprodávala, je však součástí mnohem většího boje mezi oběma mocnostmi, tedy USA a Čínou o nerostné bohatství na černém kontinentu. Čínská státní zbrojařská společnost už na jihovýchodě Konga vlastní další dva měděné a kobaltové doly, ale netají se tím, že s rozšiřováním těžby chce v tomto africkém státě pokračovat. Konžská vláda však už pověřila na popud Spojených států člověka, který má přezkoumat původní smlouvy a jejich možnou nevýhodnost.
Meď i kobalt jsou velmi důležité suroviny v oblasti dopravy a zejména zbrojním průmyslu. Z toho důvodu Spojené státy upozorňují na skutečnost, že čínská společnost v minulé desetiletce dodávala právě do Konga zbraně.
Kamoa-Kakula Phase 3 plant construction, constructed by #CREC, has been put into production in Congo (DRC)!🥳It is expected to increase annualized #copper production to over 600,000t, becoming the fourth-largest copper mining in the world. pic.twitter.com/Yb1stXTBMO
— China Railway Engineering Corporation (@CRECofficial) June 14, 2024