Každodenní používání chytrých telefonů, tabletů, notebooků a dalších moderních technologií podle vědců napomáhá u osob nad padesát let k nižší míře degradace mozku. S tvrzením přichází výzkum, který analyzoval výsledky téměř padesáti studií na toto téma s více než 410 tisíci respondenty s průměrným věkem 69 let.
Vypadá to, že technologie stárnoucí osoby nutí k přemýšlení nad složitými operacemi, čímž procvičují mozek. Navíc přináší možnosti důležitých sociálních vazeb, a tím bráni izolovanosti a osamělosti. Skvělé jsou také přínosné aplikace jako je navigace, nebo budík na připomenutí léků.
Otázkou však zůstává, zda využívání moderní technologie kognitivní úpadek skutečně odvrací, nebo zda je využívají spíše lidé s lepšími schopnostmi. Podle vědců jde o kombinaci obou faktorů.
Co je digitální demence?
JDigitální demence je moderní označení pro poruchy v poznávání a snížení mentálních schopností, způsobené dlouhodobou závislostí na digitálních médiích, zejména na počítačích, tabletech a chytrých telefonech. Týká se to i nadměrného sledování televize. Jedná se například o závady soustředění pozornosti, závady samostatného myšlení nebo o postupnou ztrátu každodenních vzorců chování a schopnosti zapamatovat si některé důležité detaily používané v běžném životě.