Budovy v Evropské unii jsou odpovědné za více než 30 procent celkové ekologické stopy, což z nich činí sektor s největším dopadem na životní prostředí. Zpráva Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) zdůrazňuje, že renovace stávajících budov s využitím udržitelných materiálů a zvyšování jejich odolnosti vůči klimatickým změnám jsou klíčovými kroky k dosažení udržitelnosti.
Spotřeba energie v budovách tvoří 42 procent celkové energetické spotřeby EU a 35 procent emisí skleníkových plynů. Navíc demolice budov produkuje největší objem odpadu v EU, i když většina tohoto odpadu je recyklována, často však jen na materiály s nižší hodnotou.
Zpráva také upozorňuje na rostoucí potřebu budov v městských oblastech v souvislosti s demografickými změnami a klimatickou krizí. Budovy musí nejen snižovat spotřebu energie, ale také přispívat k ochraně přírody a zvýšení biodiverzity. Příkladem mohou být zelené střechy či integrace vegetace do stavebního designu.
Snížení environmentálního dopadu budov a jejich dostupnost pro všechny občany mohou podpořit evropské politiky, včetně dotací na udržitelné renovace a aktivní zapojení místních komunit do rozhodovacích procesů. Evropská komise plánuje větší zaměření na problematiku bydlení, a to prostřednictvím nového Evropského plánu dostupného bydlení a strategie pro udržitelné stavebnictví.