Kaloušovi žili spokojený naplněný život do doby, než Václavova manželka před třemi lety nastoupila na plánovanou operaci kyčle. "Následkem narkózy u ženy propukla demence," vysvětluje Václav, který se rozhodl se o manželku starat doma, dokud mu budou stačit síly. "Víte, ona se o mě i o děti také starala, věrně a samozřejmě, a tak si myslím, že bych to pro ni měl udělat," říká Václav, který ale sám trpí cévním onemocněním, kvůli kterému ho nyní čeká amputace několika prstů u nohou. Teď ale neví, co v době hospitalizace bude s jeho paní. "Chodí k nám terénní sociální služby, ale na tuto situaci řešení nemají. V kraji a troufám si říct, že ani v republice, neexistuje zařízení, kde bychom mohli být hospitalizovaní oba," zoufá si Václav.
Pobytová sociální zařízení zaměřená na lidi s demencí jsou beznadějně obsazená. Situaci Kaloušových pomáhá řešit nezisková organizace, která se zaměřuje na podporu pečujících osob a rodin. "Tato situace není ojedinělá. Při své práci se často setkávám s obdobnou situací, kdy pečující osoba řeší zdravotní problémy a potřebuje po dobu hospitalizace zajistit péči o svého blízkého, který nemůže zůstat doma sám," říká vedoucí pobočky Educante v Plzeňském kraji Martina Krpejšová.
Podle ní je zásadním problémem nedostatek zařízení, která by podobnou situaci mohla pružně řešit. "Situaci s přeplněností pobytových odlehčovacích služeb si uvědomuje i kraj, ale bohužel je to otázka především financování," dodává Krpejšová.
V současné době jsou tak lidé, kteří se ocitnou v podobné situaci jako právě Kaloušovi, a nedostane se jim pomoci od širší rodiny, často nucení své zdravotní problémy odsouvat a neřešit. To ale mívá někdy až fatální následky.