pondělí 31. března 2025

CHKO Krušné hory přinese výzvy v lesním hospodářství

Přípravy na vyhlášení chráněné krajinné oblasti Krušné hory vyvolávají debaty o přínosech a výzvách pro lesní hospodaření. Zkušenosti z existujících chráněných území ukazují, že šetrné hospodaření může být efektivní jak pro přírodu, tak pro vlastníky lesů

Božídarské rašeliniště

Ilustrační foto.
Zdroj: AOPK ČR / Zuzana Růžičková

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: AOPK ČR / Zuzana Růžičková

Připravované vyhlášení chráněné krajinné oblasti Krušné hory vyvolává diskuse o tom, zda to pomůže, nebo zkomplikuje lesní hospodaření. Odborníci však poukazují na pozitivní zkušenosti z jiných chráněných oblastí, kde lze hospodařit šetrně a zároveň efektivně. Na semináři v Ústí nad Labem se sešli klíčoví aktéři včetně generálního ředitele Lesů ČR a ředitele AOPK ČR.

František Pelc z AOPK říká, že chráněné oblasti umožňují pokračování hospodaření s ohledem na přírodu. Zmiňuje také, že používání harvestorů v cenných zónách může být šetrné a majitelé lesů mají právo na kompenzace za omezení.

Další odborníci potvrzují, že přírodě blízké hospodaření je efektivní. Tomáš Vrška z Masarykova lesa Křtiny uvádí, že se vyvíjejí modely hospodaření pro adaptaci na klimatické změny. Spolupráce se církevními lesy, oceněná Arcibiskupstvím pražským, ukazuje, že je možné dosáhnout efektivního hospodaření v chráněných oblastech.

Autor: Šimon Mitro

Související

zvěř
Domácí

Obory na Moravě se uzavírají kvůli hrozbě slintavky

česká krajina
Domácí

Jarní dovolenou plánuje většina lidí po Česku

Orel mořský
Domácí Fauna

Ve Zlínském kraji objevili nové hnízdo vzácného orla mořského

Sokoli hnízdící na Býčí skále.
Domácí Fauna

Sokoli se vrátili na Býčí skálu