čtvrtek 21. listopadu 2024

CHKO Krušné hory přinese výzvy v lesním hospodářství

Přípravy na vyhlášení chráněné krajinné oblasti Krušné hory vyvolávají debaty o přínosech a výzvách pro lesní hospodaření. Zkušenosti z existujících chráněných území ukazují, že šetrné hospodaření může být efektivní jak pro přírodu, tak pro vlastníky lesů

Božídarské rašeliniště

Ilustrační foto.
Zdroj: AOPK ČR / Zuzana Růžičková

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: AOPK ČR / Zuzana Růžičková

Připravované vyhlášení chráněné krajinné oblasti Krušné hory vyvolává diskuse o tom, zda to pomůže, nebo zkomplikuje lesní hospodaření. Odborníci však poukazují na pozitivní zkušenosti z jiných chráněných oblastí, kde lze hospodařit šetrně a zároveň efektivně. Na semináři v Ústí nad Labem se sešli klíčoví aktéři včetně generálního ředitele Lesů ČR a ředitele AOPK ČR.

František Pelc z AOPK říká, že chráněné oblasti umožňují pokračování hospodaření s ohledem na přírodu. Zmiňuje také, že používání harvestorů v cenných zónách může být šetrné a majitelé lesů mají právo na kompenzace za omezení.

Další odborníci potvrzují, že přírodě blízké hospodaření je efektivní. Tomáš Vrška z Masarykova lesa Křtiny uvádí, že se vyvíjejí modely hospodaření pro adaptaci na klimatické změny. Spolupráce se církevními lesy, oceněná Arcibiskupstvím pražským, ukazuje, že je možné dosáhnout efektivního hospodaření v chráněných oblastech.

Autor: Šimon Mitro

Související

profimedia-0912639718
Domácí

Více peněž na byty, školství či lesy. Poslanci Stanjurův rozpočet překopali

krajina
Domácí Příroda

Kvalita životního prostředí v Česku se zlepšuje

Želvuška, jeden z druhů konzumentů, kteří žijí na severských ledovcích
Ostatní Věda

Ztráta želvušek na ledovcích by mohla mít vážné následky

Mládě orla opičího
Domácí Fauna

Liberecká zoo pomohla zachránit ohroženého orla opičího