Na konci ledna se švédský premiér Ulf Kristersson odmítl setkat se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem, poté co z Budapešti zazněly hlasy, že Maďarsko jako poslední země s odmítavým postojem, schválí vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Tenkrát Kristersson namítal, že schůzka nyní nutná, což Orbána popudilo a rozhodl se svého švédského protějška vyškolit. Během včerejší mimořádné schůze maďarského parlamentu, kdy se o švédské otázce mělo jednat, opustila vládní strana Fidecz-KDNP sál, což hlasování zablokovalo. Poté šéf parlamentního klubu Fidecz Máté Kocsis zopakoval Orbánovu výzvu k cestě švédského premiéra do Budapešti. Doslova řekl, že pokud je pro Švédsko otázka vstupu do NATO důležitá, měla by jejich delegace do Maďarsku přijet stejně jako do Turecka.
https://t.co/YzNYkLbzpB Nu vill Ungern förutmjuka oss lite till.
— Leif Larsson (@laffan56) February 5, 2024
Antagligen har Orban haft stort nöje av Kristersson/Billströms krypande i likhet med Erdogan.
Erdogan fick ju sina F16 plan.
Vad vill Orban?
Kanske ännu mer pengar av Sverige? Plus se Kristersson bockande i Budapest
Na včerejší schůzi maďarského parlamentu byla rovněž řada zahraničních diplomatů, v čele s americkým velvyslancem Davidem Pressmanem, kteří neskrývali rozčarování z maďarského postoje. Americký ministr zahraničí Anthony Blinken uvedl, že věří tomu, že Maďarsko vstup Švédska do NATO ratifikuje v brzkém termínu. Nabízí se 26. únor, kdy se maďarský parlament sejde na své řádné schůzi.
Schválení švédského vstupu do NATO očekává do konce února i generální tajemník Jens Stoltenberg. Pak už byl připojení skandinávské země k alianci, o což Stockholm usiluje od zahájení ruské invaze na Ukrajinu, nic v cestě nestálo.