Na demonstraci, které se účastnily tisíce lidí, zaznívala protivládní hesla a rozhořčení z nenaplněných slibů vlády ohledně zvýšení platů.
Několik dní před konáním shromáždění moldavská prezidentka Maia Sanduová varovala, že Rusko plánuje vyslat do země vojensky vycvičené sabotéry, kteří by se převlékli za civilisty a svrhli její prozápadní vládu.
Rusko uvedlo, že toto obvinění je pokusem moldavských úřadů odvést pozornost od vlastních sociálních a hospodářských neúspěchů.
Moldavsko, které má v očích Ruska strategickou polohu na hranicích s Ukrajinou, je závislé na ruském plynu. Této závislosti Rusko využilo a snížilo dodávky do Moldavska na polovinu, čímž vyvíjí tlak na tamní vládu, která se snaží udržet pohromadě své rumunské a ruskojazyčné obyvatelstvo.
Loni na podzim začaly protesty kvůli rostoucím cenám plynu a elektřiny. 70 procent příjmů občanů připadá na úhradu energií.
Prezidentka Sanduová minulé pondělí na veřejném brífinku uvedla, že Rusko se již pokusilo destabilizovat situaci v Moldavsku prostřednictvím energetické krize, která podle ní "měla vyvolat velkou nespokojenost obyvatelstva a vést k násilným protestům."
V minulých dnech byl po kontrolách bezpečnostních služeb odepřen vstup do Moldavska 57 osobám ze spřátelených zemí Ruska - včetně skupiny srbských fotbalových fanoušků a několika boxerů z Černé Hory.