ChatGPT otupuje mozek, varuje studie z MIT

Spoléhání na umělou inteligenci může brzdit myšlení, dusit kreativitu a vést k povrchnímu učení. Nový výzkum z MIT ukazuje, že psaní s pomocí ChatGPT snižuje aktivitu mozku i schopnost zapamatovat si vlastní myšlenky.

ChatGPT

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / Sanket Mishra

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / Sanket Mishra

Výzkumníci z prestižního MIT Media Lab nechali účastníky psát eseje třemi způsoby: s pomocí ChatGPT, s vyhledávačem a bez jakýchkoliv nástrojů. Během psaní jim snímali mozkovou aktivitu pomocí EEG. Výsledek? Skupina s ChatGPT vykazovala nejslabší mozkovou činnost a své texty si skoro nepamatovala.

V další fázi zkoušky dostali původní „chatgépéťáci“ úkol psát bez asistence. Selhali – jejich texty byly plytké, tendenční a plné klišé. Ti, kteří psali bez technologií, byli nejen kreativnější, ale své myšlenky si i lépe pamatovali. Navíc cítili větší spojení se svým dílem.

Studie varuje před tzv. „kognitivním dluhem“ – jevem, kdy lidský mozek kvůli spoléhání na AI ztrácí schopnost samostatného myšlení, kritického uvažování a originality. Lidé často přejímají výstupy AI bez přemýšlení, čímž v sobě upevňují povrchní nebo zaujaté názory.

Vědci vyzývají k opatrnosti a dalšímu výzkumu. Dřív než označíme generativní umělou inteligenci za prospěšnou, musíme porozumět jejím dopadům na lidský mozek. Pomocník se totiž snadno může proměnit v brzdu, která utlumí naši schopnost samostatně myslet a tvořit.

Autor: Šimon Mitro

Související

Jensen Huang
Zahraniční Technologie

Čína už americké čipy nepotřebuje, říká šéf NVIDIE

best-restaurant-in-downtown-dubai-1
Zahraniční

Menu v restauraci budoucnosti v Dubaji plánuje neexistující šéfkuchař Aiman

profimedia-1021655228
Ekonomika AI

Tesla spouští vlastní AI. Grok má pomáhat řidičům i provokovat

profimedia-1011908032
Ekonomika

Nvidia prolomila hranici čtyř bilionů dolarů a stala se nejcennější firmou světa