Česká republika letos čelí nárůstu černého kašle, který připomíná situaci ze 60. let. Od začátku roku bylo hlášeno přes 13 tisíc případů, s týdenním nárůstem přes tisíc nakažených. Tři lidé již zemřeli, včetně jednoho novorozence. Nový český výzkum vědců z Akademie věd ČR a Fakultní Thomayerovy nemocnice se proto zaměří na lepší pochopení této nemoci, který by mohl přinést vývoj účinnějších vakcín. Vědci hledají dobrovolníky, kteří černý kašel prodělali, aby přispěli k unikátní studii.
Černý kašel, způsobený bakterií Bordetella pertussis, napadá horní cesty dýchací a může vést k vážným komplikacím, zejména u neočkovaných kojenců. Vědci se zaměřují na porozumění imunitní odpovědi v nosní sliznici, která je klíčová pro zvládnutí infekce a zabránění jejímu šíření „Zatím víme málo o tom, jak imunitní buňky reagují na černý kašel v nosní sliznici,“ říká Ondřej Štěpánek z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Vědci plánují studovat imunitní buňky získané stěrem z nosní dutiny u pacientů i zdravých dobrovolníků.
Cílem je pochopit rozmanitost imunitních buněk a jejich reakci na infekci. „Výsledky mohou přispět k vývoji nové generace vakcín, které nejen zachrání životy kojenců, ale také zabrání šíření nákazy,“ vysvětluje Peter Šebo z Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Vědci hledají osoby starší 15 let, které nedávno prodělaly černý kašel, aby přispěly k výzkumu. „Odběr z nosu je rychlý a podobný covidovým testům,“ říká Štěpánek. Dobrovolníci se mohou přihlásit na této webové stránce, kde najdou podrobné informace.