neděle 27. července 2025

Čeští vědci se podílejí na vzniku rychlého testu, který by odhalil rakovinu

Vědci z Masarykovy univerzity se podílejí na vzniku rychlého diagnostického testu rakoviny tlustého střeva a konečníku. Studie by v budoucnu mohla vést k přesnějším a neinvazivním screeningovým metodám.

tlusté střevo

Nová studie by pro pacienty s rakovinou i lékaře mohla znamenat velký zlom.
Zdroj: pixabay.com

  • Nová studie by pro pacienty s rakovinou i lékaře mohla znamenat velký zlom.
  • Zdroj: pixabay.com

Cílem výzkumu je využití střevního mikrobiomu jako nástroje pro včasný screening rakoviny tlustého střeva a konečníku. V praxi by test ze stolice nahradil nákladnější metody, například kolonoskopii. Vědci pro nedávno publikovanou studii využili strojové učení a metagenomiku. Ta staví na nově získaných datech ze střevního mikrobiomu hned ze šesti mezinárodních skupin včetně dvou z Česka.

Jak pracují metody strojového učení a metagenomiky?

Strojové učení je oblast umělé inteligence, která se zabývá tím, jak se počítače mohou učit z dat bez toho, aby byly explicitně naprogramované pro každý úkol. A tak místo toho, aby programátor napsal přesný návod, počítač dostane data a zároveň výsledky. Algoritmus se následně učí vzorové příklady a podle nich poté dokáže předpovídat výsledky u dat nových.

Metagenomika je vědecký obor, který studuje genetický materiál DNA přímo z prostředí, bez nutnosti izolovat jednotlivé organismy. V tradiční genetice totiž nejprve vypěstujeme či izolujeme organismy, a pak zkoumáme jejich DNA.

„Tato technologie propojená s metagenomickými analytickými přístupy, které používáme v naší laboratoři, umožňuje vytvoření prediktivního modelu, který určí, zda má daný jedinec vysokou pravděpodobnost výskytu kolorektálního karcinomu,“ říká hlavní řešitel projektu Nicola Segata z Univerzity v Trentu. Právě s Italským institutem pro genomickou medicínu spolupracuje Akademie věd České republiky a Univerzita Karlova v Praze a v Plzni a Masarykova univerzita.

Nyní se vědci zaměřili na otázku, jestli některé z identifikovaných mikrobiálních druhů nebo kmenů zapříčiňují vznik nádoru. Vztah mezi mikrobiomem a vznikem rakoviny tlustého střeva a konečníku byl naznačený už před několika lety, kdy vědci přišli na to, že některé bakterie mají schopnost narušovat buněčné procesy v těle a mohou tak zapříčinit vznik nádorů.

Vědci se shodují v tom, že až budou výsledky studie potvrzené, mohly by poskytnout dostatečné podklady pro využití nového přístupu jako doplňkového screeningu, který by umožnil cílenější využití kolonoskopie.

Autor: Michaela Dočkalová

Související

věda
Domácí Věda

Kariérní návraty ve vědě posiluje miliardová injekce

dospívající dívky
Domácí

Sexuálně laděné zprávy snáší dívky od 11 do 16 let hůř než chlapci

pták
Ostatní Fauna

Čeští vědci objevili klíčové geny ptačí imunity

znečištění ovzduší
Zdraví Zajímavosti

Za rakovinu plic u nekuřáků může jednoznačně znečištěné ovzduší