pondělí 31. března 2025

Čeští vědci jsou zase světovou jedničkou. Získali patent, o který dlouhá léta usilovali

Čeští vědci opět bodují. Získali patent za vynález systému ověřování identity pro přístup k vysoce citlivým datům. Nový systém je možné využívat pro vojenské účely, v bezpečnostních složkách nebo i v integrovaném záchranném systému.

Systém ověřování identity

Čeští vědci usilovali o patent dlouhých osm let.
Zdroj: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

  • Čeští vědci usilovali o patent dlouhých osm let.
  • Zdroj: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Vědci z Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vytvořili tým složený z kryptologů zabývajících se šiframi a matematických analytiků působících v Ústavu informatiky a umělé inteligence Fakulty aplikované informatiky a v soukromé společnosti nyní slaví obrovský úspěch. Vynález obhájili před Americkým úřadem pro patenty a ochranné známky. Úkolem tohoto systému je generovat a ověřovat jedinečné licenční nebo identifikační klíče, které se využívají pro ověřování softwarových licencí nebo pro jednoznačnou identifikaci uživatelů.

„Systém najde uplatnění zejména pro ověřování uživatelů elektronických datových systémů s extrémně vysokými potřebami zabezpečení a zároveň velmi rychlými reakčními dobami, jako jsou systémy pro vojenské účely, bezpečnostní složky, integrovaný záchranný systém a další související oblasti,“ vysvětluje Roman Jašek z Fakulty aplikované informatiky, jeden z autorů patentu.

Systém se dá využít i k zabezpečení budov a chytrých domácností. Nyní mají vědci výhradní právo k používání této přelomové technologie. A to je velký úspěch. Získat patent jim totiž trvalo dlouhých osm let.

Autor: Michaela Dočkalová

Související

vypadávání vlasů
Zdraví Věda

Čeští vědci vyvíjejí nadějnou léčbu vypadávání vlasů

oko
Zdraví Věda

Čeští vědci přinášejí revoluci v léčbě syndromu suchého oka

Jeden z menších kuželů bahenní sopky Dashgil v Ázerbájdžánu.
Ostatní Vesmír

Soli mění chování bahenních sopek na Marsu

Venuše
Domácí Vesmír

Čeští vědci přispějí k průzkumu Venuše. ESA schválila další financování