České drůbežáře čeká zásadní změna. Od začátku roku 2027 musí zcela upustit od chovu slepic v klecích a přejít na voliérové nebo podestýlkové systémy. Zákon schválený poslanci na základě tlaku ochránců zvířat a veřejných kampaní tím zcela mění pravidla hry, a to v situaci, kdy v Evropské unii žádné podobné omezení neplatí. Evropská legislativa se obdobnou změnou začne podle odhadů zabývat až v příštím roce a případné plošné zavedení zákazu klecí nečeká celou unii dříve než v roce 2035.
Chovatelé se obávají, že domácí produkce vajec výrazně poklesne. Přechod na nové technologie znamená nutnost výstavby hal za desítky milionů korun, často financovaných úvěry s dlouhou návratností. Někteří podnikatelé už investice zahájili, jiní raději skončí. Ukončení provozu oznámily například drůbežárny ve Vyškově a Osíku. Očekává se, že česká soběstačnost ve výrobě vajec klesne pod 70 procent. Nový systém totiž umožňuje chov menšího počtu slepic na stejném prostoru. Výstavba nových hal je náročná i z pohledu pracovních sil. Voliérové chovy vyžadují víc ruční práce od kydání hnoje až po sběr vajec. Chovatelé zároveň upozorňují na obtížné jednání s bankami a zdlouhavé vyřizování dotací. Stavební firmy navíc čelí přetlaku zakázek, protože všichni potřebují přestavby stihnout do konce příštího roku, kdy dotace skončí.
Zastánci změny argumentují vyšší životní pohodou zvířat. Ve voliérách mají slepice možnost pohybu, popelení a hřadování. Veterináři poukazují na nižší míru zranění a poškození opeření. Ministerstvo zemědělství i úřady zdůrazňují etický rozměr změny a rostoucí důraz veřejnosti na pohodu zvířat. Kritici naopak připomínají, že klecové chovy jsou hygieničtější, umožňují automatizaci a snižují riziko nemocí. Vajíčka z těchto systémů bývají čistší a ekonomicky výhodnější, což oceňují i gastroprovozy.
Výstavba nových hal je náročná i z pohledu pracovních sil. Voliérové chovy vyžadují víc ruční práce od kydání hnoje až po sběr vajec. Chovatelé zároveň upozorňují na obtížné jednání s bankami a zdlouhavé vyřizování dotací. Stavební firmy navíc čelí přetlaku zakázek, protože všichni potřebují přestavby stihnout do konce příštího roku, kdy dotace skončí.