neděle 3. března 2024

Česku hrozí zdražení pohonných hmot. Ceny zatím klesají

V Bruselu se nadále vyjednává výjimka pro společnost Slovnaft, aby mohla dodávat paliva i z ruské ropy. Pokud ji nedostane, dojde v Česku k razantnímu zdražení pohonných hmot.

profimedia-0354224972

Ilustrační foto.
Zdroj: Profimedia

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Profimedia

Aktuální ceny pohonných hmot jsou oproti minulým měsícům velmi příznivé. Cena benzínu klesla na hranici 37 korun, aktuálně průměrná cena činí 37,04 korun za litr. Nafta je jen o 30 haléřů dražší. Vývoj cen však může razantně ovlivnit situace kolem slovenské rafinerie Slovnaft, spadající pod maďarský Mol.

Společnost mohla do 5. prosince prodávat pohonné hmot vyrobené i z ruské nafty, jelikož měla od Evropské unie výjimku. Ta však skončila a vyjednávání slovenské vlády v Bruselu zatím nedospělo k finálnímu verdiktu. Uplynout i několik týdnů než Evropská komise vydá své definitivní stanovisko.

Slovnaft zpracovává zhruba 30 procent ropy, která není postižena protiruskými sankcemi. Česko tak po určitou dobu může spoléhat na paliva z této nesankcionované ropy. Slovnaft je klíčovým dodavatelem paliv, zejména nafty, do České republiky, a zároveň je Česko důležitým odbytištěm pro tuto rafinérii. Bez dodávek ze Slovnaftu by ceny paliv na tuzemských stanicích mohly vzrůst až o několik korun na litr. Cena by se tak vyšplhala až na úroveň 45 korun.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: Kurzy I., II.

Související

tankování
Domácí

Nafta míří ke 39 korunám za litr

tankování
Domácí

Nafta za týden zdražila o 60 haléřů

Čerpací stanice Shell.
Domácí

Pohonné hmoty stojí přes 38 korun. Nafta zdražila za týden o korunu

tankování
Domácí

Litr nafty už zase stojí 38 korun