Česko má zmocněnce pro kvantové technologie

Místopředseda vlády pro digitalizaci spolu s ministryní pro vědu zřídili novou funkci zmocněnce pro kvantové technologie.

Petr Kavalíř se stal zmocněncem pro kvantové technologie.

Petr Kavalíř se stal zmocněncem pro kvantové technologie.
Zdroj: Twitter @PiratIvanBartos

  • Petr Kavalíř se stal zmocněncem pro kvantové technologie.
  • Zdroj: Twitter @PiratIvanBartos

Koordinaci a podporu rozvoje kvantových technologií v České republice bude mít na starosti zmocněnec pro kvantové technologie. Pozici zřídili místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) a ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09). Zmocněnec bude úzce spolupracovat s týmy obou ministrů a povede přípravu Národní kvantové strategie.

Zmocněncem byl jmenován Petr Kavalíř, který aktuálně působí jako ředitel výzkumného ústavu Nové technologie – výzkumné centrum Západočeské univerzity v Plzni, který se zaměřuje na kvantové materiály pro udržitelné technologie. Dále zastává pozice místopředsedy expertního Výboru pro inovace a technologie v Business at OECD a je členem expertní skupiny pro výzkum, vývoj a inovace Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Od srpna je součástí týmu místopředsedy vlády pro digitalizaci.

V České republice disponujeme špičkovým základním výzkumem, ten musíme podporovat a zároveň klást důraz na přechod k aplikaci, nasazování technologií do průmyslu a na vznik start-upů a univerzitních spin-offů. Tyto principy budou součástí Národní strategie pro kvantové technologie, kterou připravíme ve spolupráci s panem místopředsedou vlády pro digitalizaci Ivanem Bartošem a zmocněncem pro kvantové technologie Petrem Kavalířem,” uvedla ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: Vláda ČR

Související

profimedia-0825188812
Domácí Technologie

Poslanci schválili občanku v mobilu

Gmail
Ostatní Technologie

Máte Gmail a dva roky jste ho nepoužili? Google vám ho smaže

profimedia-0823525476
Zahraniční AI

Před týdnem vyhazov, nyní návrat. Zakladatel ChatGPT opět šéfuje OpenAI

prof
Zahraniční AI

ChatGPT přišlo o šéfa. Ten po vyhazovu přechází k Microsoftu