Nejdůležitější politickou události právě začínajícího roku jsou bezesporu volby do Poslanecké sněmovny. Ty se uskuteční v říjnu, ovšem jejich konkrétní termín teprve vyhlásí prezident Petr Pavel. Ovšem už teď je jasné, že zamíchají politickou situací v zemi, která může mít dopad nejen na domácí scénu, ale také na zahraniční směřování České republiky. Podle průzkumů to totiž vypadá, že volby zcela jasně vyhraje hnutí ANO bývalého premiéra Andreje Babiše, které si navíc bude moci vybírat koaličního partnera z řady jiných stran.
Podle vánočního průzkumu agentury Median, by se sice dvě vládní uskupení, konkrétně ODS a STAN do Sněmovny dostaly se ziskem 11,5, respektive 10 procent, ale zbylá křesla by obsadily strany či hnutí, které se, stejně jako ANO, řadí zejména ke kritikům vlády. Kromě Pirátů, kteří zhrzeně museli vládu opustit, ovšem stále zastávají podobné názory jako kabinet Petra Fialy (ODS), by se shodně se ziskem 6,5 procenta do parlamentu dostalo také hnutí SPD a dva dosud mimoparlamentní subjekty, Motoristé sobě a KSČM, u nichž s největší pravděpodobností bude Andrej Babiš hledat podporu.
Co by takové spojenectví znamenalo? Zejména by mělo vliv na zahraniční politiku, kdy by jistě došlo ke změně postojů k finanční i vojenské podpoře Ukrajiny a k mnohem většímu potírání nelegální migrace, proti níž ANO, Motoristé i KSČM už bojují i v Evropském parlamentu. Co se týče domácí scény, dalo by se očekávat znovuzavedení zmrazení platů politiků, zrušení kontroverzní důchodové reformy, která zvyšuje věk odchodu do penze a nového spuštění elektronické evidence tržeb (EET) u všech podnikatelských subjektů, včetně malých obchodníků.