neděle 4. května 2025

Česko bývalo cukrovarnickou velmocí. Teď hrozí, že mnoho cukrovarů zanikne

Dovoz levného cukru ze zahraničí pravděpodobně povede k tomu, že české cukrovary budou muset omezit výrobu, případně rovnou zavřít. Potravinářská komora varuje, že tuzemské podniky už nyní válčí s vysokými náklady.

cukr

Dovoz cukru ze třetích zemí může zničit 200letou tradici českého cukrovarnictví.
Zdroj: pixabay.com

  • Dovoz cukru ze třetích zemí může zničit 200letou tradici českého cukrovarnictví.
  • Zdroj: pixabay.com

Cukrovary ohrožuje konkurence ze zemí mimo Evropskou unii. Pěstitelé cukrové řepy ze třetích zemí ale používají pesticidy, které jsou v unii zakázané. České podniky navíc zápolí se stále se zvyšujícími náklady na energie, obaly, emisní povolenky nebo mzdy.

České cukrovarnictví má sice 200letou tradici, ale v posledních letech se mu příliš nedaří. Kvůli nadměrnému dovozu cukru a stále rostoucím výrobním nákladům budou muset některé podniky snížit výrobu, anebo zcela zaniknou. „Aktuální cena, za kterou lidé cukr nakoupí, cukrovarům zdaleka nepokryje náklady. V posledních letech podnikům rostly všechny náklady a zejména platby za energie, na něž je výroba cukru velmi náročná. Je nutné také připomenout, že cukrovary jako jediný obor z potravinářství platí emisní povolenky,“ uvedla prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.

Také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže varuje, že cenový tlak na zemědělce a zpracovatele způsobuje, že konečná cena cukru neodráží skutečné výrobní náklady. A to také nepřispívá k dlouhodobé udržitelnosti tohoto odvětví.

České podniky však neohrožuje jen dovoz cukru z Ukrajiny, ale i z jihoamerických států, které jsou členy jihoamerického sdružení volného obchodu Mercosur, s nimiž Evropská unie uzavřela obchodní dohodu na konci minulého roku. Ta umožňuje bezcelní dovoz cukru. Jenže v takové Brazílii pěstitelé rovněž využívají přípravky na ochranu rostlin, které jinak Evropská unie zakazuje. A tak nastává velký paradox – cukr vyráběný za přísných podmínek v Evropské unii vytlačují produkty s vysokou uhlíkovou stopou, navíc zpracované výrobními postupy, které porušují zásady ochrany zdraví a životního prostředí.

České podniky tak musí šetřit, zejména na logistice cukrové řepy, na manipulaci s výrobky, jejich skladování a také na údržbě a investicích. Pokud budou omezovat výrobu, znamená to, že přestanou odebírat řepu od zemědělců. Právě řepa je ale takzvanou předplodinou, jejíž hluboké zakořenění přispívá k zúrodňování půdy.

Česko bylo dosud ve výrobě cukru soběstačné. Dokonce jsme byli v minulosti cukrovarnickou velmocí. To už ale neplatí a možná brzy přestane platit i naše `cukrová nezávislost`.

Autor: Michaela Dočkalová

Související

TikTok
Zahraniční Sociální sítě

TikTok dostal několika miliardovou pokutu. EU vadí únik dat do Číny

nový zákon o zpřístupnění vybraných výrobků a služeb
Domácí

Ombudsman upozornil na zmatečnost nového zákona. Platit má od července

hrdlička divoká
Zahraniční Fauna

EU chce opět povolit odstřel hrdličky. Zvýšenou ochranu už prý nepotřebuje

Dopravní nehoda
Domácí

Silnice v Česku: Vážných zranění je mnohem víc, než ukazují statistiky