pátek 19. července 2024

Česko bude spolupracovat se Saskem na vodíkových technologiích

Česká republika a Sasko budou spolupracovat na vodíkových technologiích včetně modernizace infrastruktury a přepravě vodíku.

vodík

Ilustrační foto.
Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela podepsal dohodu o spolupráci s ministerskými kolegy ze Saska, Martinem Duilgem a Wolframem Güntherem, zaměřenou na rozvoj vodíkových technologií. Cílem je prohloubení spolupráce v oblasti výstavby infrastruktury pro vodík a jeho využití.

Rychlá výstavba potrubí pro přepravu vodíku je klíčovým projektem jak pro Českou republiku, tak i pro Sasko. Záměrem je přestavba existujících plynovodů na vodík, což umožní přepravu vodíku z oblastí s přebytkem obnovitelných energetických zdrojů z východu a jihu Evropy. Tato společná iniciativa by měla být dokončena do roku 2029.

Již dnes mezi našimi zeměmi existuje spolupráce v oblasti využití vodíku, především vodíkových vlaků a dnes podepsané memorandum ukazuje směr, kterým by se naše vzájemná spolupráce na dovozu vodíku měla ubírat,“ řekl ministr Síkela. „Kromě základní sítě v Německu se musíme od počátku zaměřit také na vytváření evropských sítí. Proto mě velmi těší spolupráce s Českou republikou. Efektivní přeshraniční plynovody s budoucí konverzí na vodík propojují regiony a vytvářejí základ pro transformaci směrem k obnovitelnému energetickému systému budoucnosti,“ uvedl saský ministr pro energetiku a ochranu klimatu Wolfram Günther.

Autor: Šimon Mitro

Související

448739900_1030216298467773_7484642469014011137_n
Domácí

Zákon na ožebračení lidí se odkládá. Vláda o něm zatím bude jen diskutovat

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Domácí

Energetickou spolupráci s Ukrajinou má podpořit memorandum

PET lahve
Domácí Ekologie

Praha podporuje zálohování PET lahví

3766865469_bbe13b1578_b
Zahraniční Ekologie

Emise Googlu stále rostou, může za to rozmach umělé inteligence