Česko bude spolupracovat se Saskem na vodíkových technologiích

Česká republika a Sasko budou spolupracovat na vodíkových technologiích včetně modernizace infrastruktury a přepravě vodíku.

vodík

Ilustrační foto.
Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela podepsal dohodu o spolupráci s ministerskými kolegy ze Saska, Martinem Duilgem a Wolframem Güntherem, zaměřenou na rozvoj vodíkových technologií. Cílem je prohloubení spolupráce v oblasti výstavby infrastruktury pro vodík a jeho využití.

Rychlá výstavba potrubí pro přepravu vodíku je klíčovým projektem jak pro Českou republiku, tak i pro Sasko. Záměrem je přestavba existujících plynovodů na vodík, což umožní přepravu vodíku z oblastí s přebytkem obnovitelných energetických zdrojů z východu a jihu Evropy. Tato společná iniciativa by měla být dokončena do roku 2029.

Již dnes mezi našimi zeměmi existuje spolupráce v oblasti využití vodíku, především vodíkových vlaků a dnes podepsané memorandum ukazuje směr, kterým by se naše vzájemná spolupráce na dovozu vodíku měla ubírat,“ řekl ministr Síkela. „Kromě základní sítě v Německu se musíme od počátku zaměřit také na vytváření evropských sítí. Proto mě velmi těší spolupráce s Českou republikou. Efektivní přeshraniční plynovody s budoucí konverzí na vodík propojují regiony a vytvářejí základ pro transformaci směrem k obnovitelnému energetickému systému budoucnosti,“ uvedl saský ministr pro energetiku a ochranu klimatu Wolfram Günther.

Autor: Šimon Mitro

Související

Płock,_Orlen,_budynek_biurowy (1)
Ekonomika

Orlen zvýší těžbu plynu a postaví větrné farmy

třídění odpadu
Domácí Ekologie

Nový nástroj odhaluje, jak české obce třídí odpad

plyn
Ekonomika

Nezávislý srovnávač cen energií přinese transparentnost a úspory pro spotřebitele

Větrná elektrárna
Zahraniční Zelená energie

Větrné elektrárny na moři jsou výzvou pro ekologii. Mohou dopomoci k uhlíkové neutralitě