Od první října 2025 získá Česká republika právo obsadit na čtyři roky pozici viceprezidenta Evropské investiční banky (EIB). Stane se tak na základě nové konstituenční dohody, kterou vyjednali zástupci Ministerstva financí. „Naše vláda nominuje českého zástupce do vedení největší světové multilaterální finanční instituce, která pomáhá nejen s financováním energetické transformace, digitalizací, rozvojem infrastruktury, ale bude hrát i klíčovou roli v poválečné obnově Ukrajiny,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODs).
„Česká republika má mnoho let rezervy ve schopnosti prosadit své zástupce na vyšší posty nejen ve strukturách EU, ale i v dalších mezinárodních organizacích. Dlouhodobě se tak shodujeme nejen ve vládě, že je třeba toto zastoupení posílit na všech úrovních unijních institucí a našeho členství aktivně využívat. Obsazením pozice viceprezidenta EIB na celé čtyři roky k tomu výrazně přispějeme,“ dodal Stanjura.
EIB patří mezi instituce EU a má tak shodnou členskou základnu, která je rozdělena na devět skupin, tzv. konstituencí. Sílu jejich pozice tvoří podíl kapitálu v EIB. „Česká“ konstituence patří se svým podílem 1,85 procent na celkovém kapitálu k těm nejmenším a zároveň sdružuje šest států, vyjma Česka jsou v ní Slovensko, Slovinsko, Bulharsko, Kypr a Malta. Tak vysoký počet členských států mají v EIB pouze dvě konstituence. Tři státy s největšími kapitálovými podíly (Německo, Francie a Itálie) tvoří každý svou vlastní konstituenci, ostatní mají vždy více zemí.
Post viceprezidenta EIB měla Česká republika v minulosti pouze jednou, a to v letech 2004 až 2007, kdy tuto pozici zastával ekonom Ivan Pilip.