Českého ovoce bude letos méně

Ovocnáři se zbavili milionu stromů a keřů. Českého ovoce tak letos bude o poznání méně.

jabloně

Ilustrační foto.
Zdroj: Pixnio

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pixnio

Kvůli nezájmu obchodních řetězců nabídnout zákazníkům kvalitní domácí jablka, broskve či višně se snížila plocha ovocných stromů a keřů meziročně o tisíc hektarů,“ uvádí Agrární komora České republiky (AKČR). Jen za poslední rok klesla rozloha sadů o 8,3 procent, což činí přibližně milion stromů a keřů.

Nejvíce se snížily plochy jabloní, broskvoní a višní. Úroda jablek by z toho důvodu měla být letos o deset tisíc tun nižší. „Ovocnáře dohnaly vysoké náklady a nízké výkupní ceny k likvidaci stovek hektarů sadů. Pro řadu z nich se přitom jedná o podnikání, které jejich rodina provozovala několik generací. Nyní tuto tradici museli přerušit a někteří dokonce zvažují opustit podnikání v zemědělství,“ řekl prezident AKČR Jan Doležal.

Jen v loňském roce bylo podle údajů Ministerstva zemědělství dovezeno do Česka 57 435 tun jablek, přičemž největším importérem je Polsko. „Zahraniční obchodní řetězce záměrně křiví trh. V reklamních letácích často hovoří o podpoře lokální produkce od malých farmářů, ale ve skutečnosti jim jde jenom o co největší obchodní přirážku a je jim lhostejné, jestli produkt pochází z Česka nebo ze zahraničí,“ prohlásil předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík. „Jejich marketingová politika navíc vede k tomu, že zákazník nemá přehled o tom, komu svým nákupem potravin vlastně platí. Na jejich neférově obchodní praktiky jsme opakovaně upozorňovali a zabývá se jimi Úřad pro ochranu hospodářské soutěže,“ doplnil.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: AKČR

Související

pole
Ekonomika

Ceny zemědělských i průmyslových výrobců v ČR rostou

med
Domácí

Včelaři čelí výzvám. Falšování medu a invazní sršni jsou problém

mléko, vajíčka
Ekonomika

Ceny rostou. Nejvíce zdražili zemědělci

traktor
Domácí

Zemědělství dostane o 1,2 miliardy víc na dotacích