"Klimatická změna je největší výzva dnešní doby a rizika se týkají každého," řekl český premiér Petr Fiala (ODS) na klimatickém summitu COP28 v arabské Dubaji a Českou republiku svým podpisem připojil k výzvě Aliance Powering Past Coal. Ta nepožaduje nic jiného, než definitivní odklon od uhlí a uzavření uhelných elektráren. Tuto výzvu na summitu v Dubaji přednesl francouzský prezident Emmanuel Macron, který chce co nejrychleji zrušit dotace pro uhelné elektrárny a peníze nasměřovat směrem k obnovitelným zdrojům.
At #COP28 , I joined President @EmmanuelMacron & other leaders to proudly announce the United States is joining the Powering Past Coal Alliance.
— Special Presidential Envoy John Kerry (@ClimateEnvoy) December 2, 2023
We will work with partners around the world to phase out unabated coal, an absolutely essential step for keeping 1.5 C within reach. pic.twitter.com/ZnIgLr7hvY
Macron uvedl, že vyspělé země by měly převzít zodpovědnost a směřovat své snažení k tomu, aby se do konce roku 2030 ukončilo využívání uhlí k výrobě elektřiny. Jím zmíněné vyspělé země, mezi které patří evropské státy a USA, by pak měly ekonomicky slabším republikám a rozvojovým zemí pomoci v přechodu na čistší formy energie.
Climate Czar John Kerry announced at COP28 that the U.S. is joining the ‘Powering Past Coal Alliance,’ meaning Biden is committing to building no new coal plants and shutting down existing ones.
— 🇺🇸ProudArmyBrat (@leslibless) December 3, 2023
“We’re running out of time to clean the planet.”
He travels on a private jet! 😂😂 pic.twitter.com/ISwzFdt3I6
Společně s Českou republikou dohodu o ukončení výroby elektřiny z uhlí podepsaly i Spojené státy, ačkoliv mají třetí největší skupinu uhelných elektráren na světě. Ovšem právě USA se nechce držet termínu roku 2030, ale jako reálný vidí až rok 2035, což je pět let po proklamovaném bodu zlomu, kdy se dá globální oteplování udržet na 1,5 stupni Celsia.