Česká republika na chvostu Evropské unie. Přírodní zdroje využívá minimálně

Česká republika je ve využívání přírodních zdrojů k výrobě elektřiny protipólem Dánska. V tuzemsku se stále spoléhá na jádro, plyn nebo uhlí.

pexels-photo-5495611

Větrné elektrárny ve Španělsku pomalu dosluhují.
Zdroj: Pexels

  • Větrné elektrárny ve Španělsku pomalu dosluhují.
  • Zdroj: Pexels

Česká republika je poslední ze všech států Evropské unie ve využívání obnovitelných zdrojů k výrobě elektrické energie. Tuzemsku ve větším rozmachu brání neschválená legislativa, ale i postoj obcí a jejich obyvatel, které ve většině hlasování v referendech stavbu solárních či větrných elektráren odmítají. V české republice se proto pouhých 15 procent veškeré energie získává šetrnou neboli zelenou cestou. Navíc největší podíl z těchto 15 procent, tvoří biomasa.

Čtyři procenta pak tvoří fotovoltaika, tři procent elektřiny se vyrábí ve vodních elektrárnách a pouhé jedno procento v těch větrných. Právě větrníky jsou trnem v oku řadě obcí, kteří stavbu takových elektráren na svých katastrech nepovolují.

Průkopníkem ve využívání přírodních zdrojů k výrobě elektřiny, je v rámci Evropské unie, Dánsko. To touto cestou získává až 88 procent elektrické energie.

Autor: Jan Skala

Související

slunce
Zahraniční

EU varuje před nebezpečím solárního geoinženýrství

profimedia-0842780983
Zahraniční

Rakousko odsouhlasilo plné členství Bulharska a Rumunska v Schengenu

GeXavuYW4AAbxCl
Zahraniční

S pádem Asada zastavují evropské země řízení se Syřany. Přidává se i Česko

pexels-photo-15268778
Ekonomika

Větrníky ve Švédsku snížily cenu elektřiny. Dalších však přibývá velmi málo