Česká republika má čistý vzduch. Ale jen na několika málo místech

Zdání, že má Česká republika čistý vzduch, klame. Statistiky jsou neúprosné a mluví o tom, že skutečně kvalitní vzduch je jen na několika málo místech.

pollution_smoke_environment_smog_industry_factory_toxic_environmental-1370585

Průmyslová výroba je jedním z velkých znečišťovatelů ovzduší.
Zdroj: PxHere

  • Průmyslová výroba je jedním z velkých znečišťovatelů ovzduší.
  • Zdroj: PxHere

Většina lidí, ať už v České republice nebo v celé Evropě, žije v místech, kde dýchá nezdravý vzduch. To potvrzuje i studie Českého hydrometeorologického ústavu, která ukazuje, že i Česká republika je na tom s čistým vzduchem na štíru. Lidskému organismu vlastně neškodí jen ovzduší na některých místech Šumavy, na Karlovarsku a na Zlínsku. Jinde limity pro čistotu vzduchu splněné nejsou. Nejhorší situace je podle očekávání v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, kde je větší koncentrace průmyslu, ale i na Olomoucku a v okolí Hradce Králové.

Přitom špatná kvalita vzduchu má na lidské zdraví leckdy až devastující účinek. Jak uvedla Světová zdravotnická organizace WHO, třetina úmrtí na mrtvici, rakovinu plic a srdeční choroby je způsobena znečištěným ovzduším, které působí stejně jako kouření tabáku. Často dochází k rozvoji rozedmy plic, chronické bronchitidy, astmatu či dokonce Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby.

Podle tuzemského Státního zdravotního ústavu není největším znečišťovatelem ovzduší průmyslový výroba, ale doprava. Ta totiž kvalitě ovzduší neškodí lokálně, ale plošně.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0953351565
Domácí

Most pomůže pozůstalým po obětech požáru. Probíhá kontrola restaurací

divoké prase
Domácí

Nebezpečný parazit se objevil na Moravě, pro člověka může být smrtící

Bohumín nádraží
Domácí

Bohumín se zbaví tun nebezpečného odpadu

malárie
Zahraniční Zdraví

Nový test WHO přináší bezpečnější léčbu malárie