neděle 19. ledna 2025

Česko chce být strážcem středoevropské bezpečnosti, řekl Lipavský

Za osm let by se Česká republika mohla stát nestálým členem Rady bezpečnosti OSN. Alespoň tak to plánuje ministr zahraničí Jan Lipavský.

Lipavský

Ministr zahraničí Jan Lipavský zůstává dál ve funkci jako bezpartijní.
Zdroj: Flickr

  • Ministr zahraničí Jan Lipavský zůstává dál ve funkci jako bezpartijní.
  • Zdroj: Flickr

Česká republika bude usilovat o získání člena Rady bezpečnosti OSN. Alespoň tak to vidí ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Podle něho se chce Česko ucházet o tento post ve volbách v roce 2031. „Členství je prestižní záležitost, a tak nás čeká intenzivní kampaň," uvedl ministr. Podle jeho slov, je důležité, aby Česká republika přebrala svou část zodpovědnosti za středoevropskou obranu Charty OSN, a to zejména v době, kdy Rusko soustavně narušuje světový řád. Lipavský zároveň s tím připomněl, že Česká republika podporuje mírový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který je zásadně odlišný od představ Moskvy, jež jej označila za genocidní.

Lipavský svůj záměr ohledně Rady bezpečnosti OSN už konzultoval s premiérem Petrem Fialou a prezidentem republiky Petrem Pavlem. V současné době Evropu v Radě bezpečnosti OSN zastupuje trvale Velká Británie, Francie a Rusko, dále pak Albánie, Malta a Švýcarsko jako nestálí členové. K těm by se v letech 2032 a 2033 mohla připojit právě Česká republika. Naopak jednoznačný není osud Ruska, protože se množí hlasy, že by v souvislosti s válkou na Ukrajině mělo Radu bezpečnosti opustit.

Autor: Jan Skala

Související

GhfvOnuacAA4x_I
Domácí

Konec dohadů. Na Trumpovu inauguraci odjede pět českých politiků

borg_automotive_poland___dismantling_station_by_bizmotpolska_d7ylyiw-fullview
Ekonomika

Průmysl zažívá ještě hlubší propad. Zlepšení je ale v nedohlednu

5474825330_4470fa5928_b
Ekonomika

Máme se dobře, tvrdí Pavel s Fialou. Čísla mluví zcela jinak, oponují ekonomové

ok11
Zahraniční

Konec války by se mohl dojednat na Slovensku. Ke konferenci je však daleko