Antibiotická rezistence, tedy stav, kdy bakterie odolávají lékům, které by je měly zničit, je stále vážnějším zdravotním problémem. Podle České lékárnické komory k rezistenci výrazně přispívá nesprávné užívání antibiotik. Pacienti si je často vyžadují i při běžném nachlazení, kdy jsou neúčinná. „Lidé mají zažité mylné představy, že antibiotika jsou univerzální lék na vše, včetně viróz. Ve skutečnosti se tělo s většinou infekcí dokáže vypořádat samo,“ vysvětluje mluvčí lékárnické komory Veronika Orendášová.
Dalším problémem je samoléčba. Někteří lidé užívají zbylá antibiotika z předchozí léčby, aniž by se poradili s lékařem. Podobně rizikové je nadměrné užívání širokospektrých antibiotik, která přispívají ke vzniku odolných bakterií. Správným postupem je podle odborníků nasazení úzkospektré léčby na základě laboratorních testů.
Lékárníci hrají klíčovou roli v edukaci veřejnosti. „Při výdeji léků pacienty informujeme o správném dávkování, délce léčby i možných vedlejších účincích,“ říká prezident komory Aleš Krebs. Správné nakládání s antibiotiky je podle něj nezbytné pro zpomalení růstu antibiotické rezistence.
Pokud se lidé naučí užívat antibiotika zodpovědně a pouze na předpis, mohou společně s lékaři a lékárníky přispět ke zvládnutí této neviditelné, ale vážné hrozby.