Česká armáda nahradí sovětské tanky německými. Přijde to na 52 miliard

Česká republika se zapojila do obchodu, který vede Německo a týká se moderních tanků Leopard 2A8. Spolu s nimi koupí ministerstvo obrany i staré, vysloužilé typy.

leopard2A7V-scaled

Tyto tanky Leopard 2A8 přijdou českou kasu na miliardy.
Zdroj: Meta-Defense

  • Tyto tanky Leopard 2A8 přijdou českou kasu na miliardy.
  • Zdroj: Meta-Defense

Pro 52 miliard bude muset česká vláda sáhnout do rozpočtu, aby mohla nakoupit 77 německých tanků Leopard 2A8. O takovém záměru dnes informoval premiér Petr Fiala (ODS), který zároveň uvedl, že Česká republika tanky pořídí společně s dalšími evropskými zeměmi, což podle jeho slov bude mít příznivý dopad na konečnou cenu. Tyto tanky by kolem roku 2030 měly definitivně nahradit dosluhující techniku ještě z dob Sovětského svazu.

K věci se vyjádřila i ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která uvedla, že smlouvu s výrobcem tanků už uzavřelo Německo, které celý kontrakt a zprostředkování prodeje vede. Do dodavatelského řetězce, jenž by přinesl výhodnější cenu, by se mohla tak zapojit i Česká republika.

Kromě moderních tanků Leopard 2A8 dodá Německo české armád také 14 vyřazených typů Leopard 24A a jedno vyprošťovací vozidlo. Tam se však cena pohybuje v řádu jednotek miliard. Stejný počet tanků téhož typu Česká republika dostala od Němců darem za neslábnoucí pomoc Ukrajině.

Autor: Jan Skala

Související

GSR9wTYXwAEcvqx
Zahraniční

V Praze kečup, v Moskvě barva. Pachatele útoku na ambasádu už zadržela policie

1000009310
Zahraniční

Turecko chce obnovit obilnou dohodu, řekl Erdogan Zelenskému

Petr Pavel na summitu NATO.
Zahraniční

Všechny státy NATO kromě Maďarska se zavázaly k podpoře Ukrajiny, řekl Pavel

profimedia-0889174564
Zahraniční

Biden si spletl Zelenského s Putinem. Přesvědčuje veřejnost o své způsobilosti