Jen 32 procent Čechů chodí na prevenci tak, jak má. K zubaři pak podle Svazu zdravotních pojišťoven zavítá zhruba polovina populace.
„Při včasném odhalení nemoci je statisticky významně větší šance na rychlejší, účinnější a často i jednodušší léčbu pacienta. Typicky se to týká například nádorových onemocnění, ale třeba i vysokého tlaku, který může indikovat jiné obtíže,“ říká prezident svazu Ladislav Friedrich.
Každoročně v republice lékaři diagnostikují přes čtyři tisíce zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku, kde by v případě včasného nalezení měl pacient o 80 procent lepší vyhlídky na přežití. Na preventivní vyšetření tohoto onemocnění by měli pravidelně chodit lidé nad 50 let. U nás ho pravidelně absolvuje jen necelá polovina cílové skupiny.
V součtu se nádorová onemocnění podílí na 27 procentech všech úmrtí v Česku. Ženy jsou podle statistiky nejvíce ohrožené rakovinou prsu. Muži zase bojují s rakovinou prostaty a varlat. Světové prvenství držíme také ve výskytu zhoubných nádorů ledvin a močových cest. Mezi další častá onemocnění patří karcinom plic.
Zanedbávání preventivních prohlídek způsobuje, že lékaři nezachytí důvod potíží před vypuknutím příznaků. Včasný záchyt onemocnění přitom zabrání zbytečným úmrtím. Dlouhodobé těžké nemoci mají za následek kromě ztráty lidských životů i přetížení zdravotního systému.