Z průzkumu společnosti Ipsos, který mapoval postoje Čechů ke zdravotnictví, vyplývá, že Češi za měsíc utratí 500 až 1 000 korun za služby či výrobky týkající se jejich zdraví. Dále se také ukázalo, že jsou si vědomí kvalitní české zdravotní péče. Ale více než polovina respondentů současně uvedla, že vnímá potřebu změn. Jako největší problém se ukázal nedostatek zdravotních sester a lékařů, dlouhé čekací lhůty nebo omezená dostupnost některých specializovaných zařízení.
Více než polovina dotázaných by uvítala model, který by pacienty vedl k odpovědnějšímu přístupu k péči o své zdraví. Lidé chápou přínos prevence. Většina dotazovaných uvedla, že by lékaři měli aktivně zvát své pacienty na preventivní prohlídky. Zároveň by také chtěli, aby se za preventivní péči o zdraví dočkali odměny a naopak za zanedbávání preventivní péče dostávali nějakou penalizaci.
V podpoře prevence hrají důležitou roli i zaměstnavatelé, kteří mezi zaměstnaneckými benefity nabízejí různé zdravotní výhody, třeba očkování. Podceňování prevence má totiž nejen zdravotní dopady, ale také ty ekonomické. Například jen sedm procent lidí v Česku se nechává očkovat proti chřipce. Přitom Světová zdravotnická organizace doporučuje 75procentní proočkovanost. „Neefektivní systém očkování proti chřipce českou ekonomiku stojí 27 miliard ročně,“ říká Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory České republiky.
Průzkum dál ukázal, že část lidí je otevřená možnosti podílet se na spolufinancování takzvaných inovativních léků a inovativní léčby. „Dvě třetiny lidí si uvědomují jejich přínos, nejčastěji je spojují se zlepšením kvality a prodloužením života, lepší účinností nebo rychlejším návratem do společenského života,“ komentuje výsledky průzkumu David Kolář, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.
Co jsou inovativní léky?
Jde o léčivé přípravky, které přinášejí zásadní zlepšení oproti těm stávajícím. Mívají vyšší účinnost a naopak méně vedlejších účinků. Obvykle se také přizpůsobují genetickému profilu pacienta.
Z průzkumu ovšem také vyplynula jedna kuriozita. Lidé nezřídka vnímají zdravotnictví jako bezplatné. To však není pravda, zdravotní péči si hradí z vlastního zdravotního pojištění nebo i prostřednictvím odvodů, které za ně platí zaměstnavatel.