Většina Čechů svým lékařům rozumí, a když si nejsou jistí, neváhají se zeptat. To mimo jiné vyplývá z průzkumu Všeobecné zdravotní pojišťovny. Většina Čechů takzvaným syndromem bílého pláště rozhodně netrpí. K lékařským vyšetřením tak mají lidé převážně pozitivní přístup.
Co je syndrom bílého pláště?
Návštěva lékaře nebo samotná přítomnost zdravotníka v bílém plášti může u některých lidí vyvolat úzkost nebo stres. Někteří lidé mívají v nemocnicích zvýšený krevní tlak, i když jím jinak netrpí, nebo vyšší tep.
Syndrom bílého pláště v lidech vyvolává zejména strach z bolesti, obavy z diagnózy nebo špatná zkušenost z minulosti.
Až 57 procent Čechů v průzkumu uvedlo, že je pro ně kvalitní lékařská péče důležitá a v případě závažnějších onemocnění by za ní neváhali dojíždět.
Zhruba 34 procent tázaných si také pochvaluje, že jim jejich lékař vždy všechno srozumitelně vysvětlí. Přibližně 57 procent lidí přiznává, že někdy lékaři nerozumí, ale nemají problém se ho zeptat na podrobnosti.
Téměř 48 procent Čechů zná svou zdravotní anamnézu perfektně. Nejnižší znalosti o své diagnóze, 13 procent, mají lidé ve věku od 18 do 29 let. Pokud jde o celkovou rodinnou anamnézu, kompletně ji zná pouze 23 procent dotazovaných. Znát dobře svůj zdravotní stav stejně jako anamnézu rodinných příslušníků je přitom důležité. Dědičné faktory totiž hrají zásadní roli ve včasném stanovení správné diagnózy.