neděle 29. září 2024

Češi na úvod Eura sahali po senzační remíze, nakonec padli

Fotbalisté Česka na úvod evropského šampionátu podlehli Portugalsku 2:1. Gólem v nastvení rozhodl Conceicao.

Cristiano Ronaldo se proti Česku neprosadil.

• Cristiano Ronaldo se proti Česku neprosadil.

Pátý hrací den mistrovství Evropy vstoupili do turnaje fotbalisté Česka a Portugalska. Češi šli do utkání proti týmu okolo hvězdného Cristiana Ronalda v pozici outsiderů. To se potvrdilo v prvním poločase, v němž se svěřenci Ivana Haška prakticky celou dobu bránili tlaku soupeře. Portugalci ovšem nebyli přesní v zakončení a na podmáčeném terénu si nepomohli ani standardními situacemi.

Šok pro fotbalisty z Pyrenejského poloostrova přišel v 62. minutě, kdy se z ojedinělé šance prosadil krásnou ranou zpoza vápna Lukáš Provod. Senzační vedení si Češi užívali pouhých sedm minut. Po dalším náporu hráčů v červených dresech totiž Staněk vyrazil míč jen pod nohy Hranáče, který ho smolně srazil do vlastní sítě, 1:1.

Případná dělba bodů by vzhledem k vývoji utkání byla pro Česko více než přijatelná. Jenže v nastaveném čase přišla další rána. Conceicao využil zaváhání Hranáče ve vápně a z bezprostřední blízkosti nedal Staňkovi šanci.

Čeští fotbalisté tak favorita skupiny o body nepřipravili a budou se muset o zaměřit na zbývající dvě utkání s Gruzií v pátek 22. června a s Tureckem 26. června.

Portugalsko - Česko 2:1 (0:0)

Branky: 69. Hranáč (vla.), 90+2. Neto – 62. Provod (Coufal)

Karty: 39. Leão (POR) – 57. Schick (CZE)

Držení míče: 70 % : 30 %.

Střely na branku: 8:1. Střely mimo: 4:2. Rohy:13:0. Ofsajdy: 3:1. Fauly: 6:9.

Autor: Ota Černý