První tým má sraz prvního ledna, tedy na Nový rok, v 10:30 před Janáčkovým divadlem v Brně. Odtud vyrazí mikrobusem do Vídně, pak letecky přes Amsterdam do argentinského Buenos Aires. Finální destinací je Česká vědecká stanice J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse. Druhá část expedice poletí přes Chile na základnu CZ*ECO Nelson na Nelsonově ostrově. České týmy se pravděpodobně v Antarktidě nesetkají.
„Vlivem rozdílného načasování, územního zaměření i zvolené trasy se v Antarktidě obě výpravy zřejmě vůbec nepotkají,“ ozřejmil Daniel Nývlt, vedoucí Českého antarktického výzkumného programu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.
České týmy letí do Antarktidy proto, aby pokračovaly v dlouhodobém sledování vývoje klimatu a také aby pozorovaly tamní ledovce, dlouhodobé zmrzlé půdy, odledněné území umožňující růst nižších rostlin, říční a jezerní ekosystémy a další geomorfologické útvary.
„Novinkou letošního roku je výzkum šíření obávané ptačí chřipky v Antarktidě ve spolupráci se španělskými kolegy, pro které naše expedice bude odebírat vzorky, nebo výzkum mořských i terestrických řas vedený kolegyní z izraelské univerzity v Haifě,“ uvedl Daniel Nývlt.
Česká skupina na Nelsonově ostrově se též bude zabývat změnou klimatu, ale i výzkumem materiálu vyplaveného na pobřeží a diverzitou mikroskopických hub.