neděle 13. října 2024

Češi kvůli zdražování omezují své potřeby

Pětina Čechů je přesvědčena, že se situace ohledně zdražování během příštího roku nezlepší.

úspora

Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pixabay

Červnový průzkum agentury STEM ukázal, že většina Čechů šetří a má obavy z buducnosti. 80 % respondentů tvrdí, že kvůli stoupajícím cenám energií museli začít více šetřit a omezovat své potřeby.

Téměř 65 % se obává chudoby, přičemž podle nich vláda nedělá dostatečné kroky proto, aby propadu životní úrovně občanů zabránila. Nespokojenost s vládou podle průzkumu úzce souvisí s volebními preferencemi. Nejvíce kritičtí jsou voliči opozičního SPD a hnutí ANO, 97 % a 93 % z nich si myslí, že vláda dostatečně nekoná. Sklony k lepšímu hodnocení ke krokům vlády projevují zejména voliči koalice SPOLU, 55 % voličů ODS uvádí, že se vláda snaží dostatečně.

Větší zásluhu za snahu přičítají vládě mladší lidé a lidé s vysokoškolským vzdělaním, z obou kategorií prohlašuje 24 % lidí, že se vláda dostatečně snaží. Největší kritika přichází od lidí vyučených bez maturity a lidí starších 60 let.

Na otázku, zda si myslí, že se situace s cenami za rok zlepší, odpovědělo 39 % respondentů, že určitě ne. A 46 % si myslí, že se situace během příštího roku spíše nezlepší. Nárůst cen energií se zatím významněji nedotkl pouze jedné pětiny občanů. Situace nejvíce dopadá na lidi starší šedesáti let, 89 % z nich tvrdí, že se muselo začít více uskromňovat.

Nárust cen značně ovlivnil priority obyvatel v různých oblastech. Pokud by si lidi museli vybrat, zda zvýšit důchody nebo přispět rodinám s dětmi, tak by 62 % podpořilo rodiny. Přitom v roce 2017 to bylo jen 52 %.

Pokud by se lidé měli rozhodnout zda investovat do životního prostředí nebo zvýšit sociální dávky, tak by 53 % zvolilo dávky. Před dvěma lety byly preference nadpoloviční většiny opačné. V roce 2020 bylo pro dávky 33 %. Zbylých 67 % by raději investovalo do životního prostředí.

Od roku 2016 rostla preference investic do životního prostředí u všech věkových kategorií, ale v letošním roce propadla preference u všech skupin. Nejméně u mladých lidí od 18 do 29 let, ze 74 % v roce 2020 na letošních 67 %. Největší propad byl logicky zaznamenán u nejstarší věkové skupiny. 62 % lidí nad 60 let před dvěma lety podporovala investice do životního prostředí na úkor zvýšení důchodů. Nyní je to jen 38 %.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: STEM

Související

profimedia-0911106698
Domácí Krajské volby

Královéhradecký kraj povede koalice s ANO v čele. Hejtmanem bude Petr Koleta

graf
Ekonomika

Zářijová inflace v Česku opět vzrostla. Zdražily potraviny i energie

Miloš_Vystrčil_2022
Domácí

Senátoři budou volit svého předsedu. Zůstane jím pravděpodobně Vystrčil

Jakub_Unucka
Domácí

Unucka do vazby zatím nemusí. Své členství v ODS však pozastavil