Co je za výskytem slintavky a kulhavky v Maďarsku a na Slovensku, kde se ve velkém vybíjejí nakažená stáda? To přesně vědí Češi, kteří se přes noc stali odborníky na tuto chorobu. "Takto nacisté lžou o podvodu slintavka kulhavka, které neexistují, aby vyvolali pandemii strachu a mohli vše živé vyvraždit," odhalil spiknutí na síti X Jaroslav Skála. V dalším příspěvku pak přidal podrobnosti: "Nacistická organizace fiktivních firem, takzvaná EU podvod kulhavka a slintavka dlouho připravovala! Cílem je vyvraždění všech zvířat a následně lidí."
"Odmítněte virový podvod, tedy i rozbíhající se slintavku a kulhavku. Tento podvod postavený na teorii choroboplodných zárodků je zkonstruovaný jen pro finanční prospěch nehorázného farmaceutického byznysu a pro naše zotročení! Není vám podezřelé, že ta agenda se SLAK vzniká v rebelujících státech EU? A co souvislost s protlačovanou smlouvou s Merkosur na dovoz masa z jižní Ameriky do EU?" ptá se Karel Kouřil, který je členem hnutí PRO.
"Ptačí chřipka je stejný nesmysl jako teď ta slintavka. Je to jen pokus o rozjetí hladomoru, všechno je to cílené, to nemůže nevidět jen úplný tupec," přitakává uživatel s přezdívkou Čaba Čabovič.
Jana Procházková na Facebooku zase tvrdí, že nemoc neexistuje od 50. let. "Slintavka a kulhavka a tuberkulóza se u nás v Československu vymýtily v 50. letech. A, to se mezi sebou političtí pohlaváři rvali jako psi o kost a koryta. Řekla bych, že dnes jsou mnozí úplně odtržení od reality a jako na potvoru se derou k moci a následně poroučí. Kus zdravého rozumu velí nákazu řešit tak, aby se do regionu nedostala. Proč vybíjet chovy?" zamýšlí se žena a zcela ignoruje fakt, že virus se dokáže vzduchem šířit do 60kilometrové vzdálenosti, nebo že tuberkulózou u nás ročně onemocní asi čtyři stovky lidí.
To Zdeněk Lux si je jistý, že za vymyšleným šířením choroby je Brusel. "Není vám divné že se na Slovensku a v Maďarsku najednou objevila slintavka a kulhavka? Proč se musí vybíjet celé chovy zvířat? Normálně se nakažené zvířata izolovala a snažili si je vyléčit. Není to tím, že se Slovensko a Maďarsko postavilo proti Evropské unii? Je to tím že mají panický strach že se více států postaví proti Evropské unii," míní a ignoruje fakt, že první výskyt oznámilo v první půlce ledna Německo.
Stejnou teorii má také Josef Prášek. "Slintavka, kulhavka – na Ukrajině, v Bulharsku, Jugoslávii a podobně NIC! Jen Maďarsko a Slovensko – státy, které se šprajcují EU. Nepřipadá vám to zase trochu divné? Náhoda?" ptá se autor textu, který ještě žije ve světě, v němž existovala Jugoslávie.
Další konspirační teorie mluví o tom, že zvěsti o viru jsou jen zástěrkou pro cílenou likvidaci zemědělství. Důsledkem má být zdražení masa a mléka. Vakcinaci zvířat prý zakázala unie, právě aby mohla likvidovat chovy.
Proč je nemoc nebezpečná a jak je to s očkováním?
Virus sám o sobě smrtelný pro dospělý skot není, mortalita se uvádí do pěti procent, způsobuje ale velké zdravotní komplikace. U nakažených zvířat se začnou objevovat bolestivé puchýře na strucích, horečka, puchýře v tlamě a v meziprstí paznehtu pokračují až k otevřeným lézím. Kvůli puchýřům v tlamě zvíře několik dní nezvládne přijímat krmivo. A to je pro dojnici, která ho za den spořádá 50 až 70 kilo, fatální. Kravský bachor je velmi specifický a už několik hodin bez příjmu potravy působí velké zdravotní komplikace. Pro telata je nemoc smrtelná, napadá totiž srdeční sval.
Nakažlivost viru je stoprocentní a inkubační doba trvá až dva týdny. Pokud jsou v chovu nakažené kusy, je jisté, že onemocní i všechna ostatní zvířata.
Vakcína nezamezí šíření viru, i vakcinovaná zvířata jej dál přenášejí. Kvůli několika typům viru není možné očkování přesně směrovat.