pátek 22. listopadu 2024

Češi jako národ superfanoušků. Jsme nejlepší na světě ve fandění

Fandění mají Češi v krvi. Tři čtvrtiny z nich někomu fandí, ať sportovcům nebo soutěžícím v televizních pořadech. Nejvíc fandů má hokej.

Czech_fans_(49790490881)

Čechy nejvíce spojuje společné fandění.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Čechy nejvíce spojuje společné fandění.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Ukazuje se, že pro většinu Čechů je fandění především velká zábava. Pořádně si vyřvat hlasivky anebo zanadávat u televize utužuje rodinné, přátelské i sousedské vztahy. Průzkum, který provedla kvůli své kampani jedna z bank, ukázal, že více než polovina z nás fandí sportovcům z domova, lehce přes 30 procent chodí fandit na stadion a úplně nejméně se fandí v hospodě, kam chodí povzbuzovat svůj oblíbený tým zhruba 12 procent příznivců.

Zároveň si sami o sobě čeští fanoušci myslí, že jsou ti nejlepší na světě. Alespoň to vyplývá z hodnocení napříč národy. Ale proč Češi vůbec fandí?

Průzkum také ukázal, že Češi v běžném životě nejčastěji fandí dětem, pak partnerovi či partnerce, rodičům a dalším příbuzným. Pokud jde o sport jako takový, 90 procent upřednostňuje hokej, 71 procent lidí fotbal, s 52 procenty fanoušků následuje biatlon a s 21 procenty tenis.

„Fandění má ve sportu nezastupitelnou roli. Potvrdit to může nejznámější světový fanoušek Cameron Hughes, který už 30 let rozpaluje davy na sportovních akcích po celém světě a který je i tváří jarní kampaně banky. Pro Čechy navíc fandění nikdy nekončí za branami stadionu. Pro svůj tým dýchají, ať už jsou zrovna doma, v baru s přáteli nebo u online přenosu na dovolené,“ říká Hana Kovářová z Komerční banky.

Autor: Michaela Dočkalová

Související

měsíc
Zahraniční Vesmír

Nové důkazy potvrzují vulkanickou aktivitu na odvrácené straně Měsíce

Želvuška, jeden z druhů konzumentů, kteří žijí na severských ledovcích
Ostatní Věda

Ztráta želvušek na ledovcích by mohla mít vážné následky

digitální avatar
Zdraví Technologie

Lidem, kteří slyší hlasy, by mohli pomoct digitální avataři

laboratoř
Světové dny Věda

Den vědy pro mír a rozvoj