Červnové teploty lámou globální rekordy

Květnové nadprůměrné teploty zapříčinily, že globální teploty mořského povrchu dosáhly nového rekordu a i nyní v červnu jsou na nevídané úrovni.

léto

Ilustrační foto.
Zdroj: PxHere

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: PxHere

Průměrné globální teploty byly na začátku června nejvyšší v celé historii měření, vyplývá to z dat evropského meteorologického institutu Copernicus Climate Change Service. Červnový rekord přišel po jednom z nejteplejších květnů v historii. V Severní a Jižní Americe byl letošní květen nejteplejší v historii měření.

Globální teploty mořského povrchu dosáhly v květnu nového rekordu a i v červnu jsou na nevídané úrovni, a to zejména v Severním Atlantiku. Další anomálií je rekordně nízký rozsah ledu v Antarktidě. „Globálně jsou průměrné teploty mořského povrchu o 0,2 stupně teplejší než ve stejném období loňského roku. To se nemusí zdát mnoho, ale při zohlednění celkového povrchu oceánů znamená to obrovské množství tepelné energie, kterou oceán absorbuje. To má svou cenu, včetně pravděpodobných dopadů na meteorologické vzorce, zesilování cyklonů a ztráty biodiverzity, jako například vybělení korálových útesů,“ uvedl ředitel infrastruktury Světové meteorologické organizace a vedoucího Globálního klimatického pozorovacího systému, Anthony Rea.

Již na jaře meteorologové varovali před abnormálně silným El Niňem, který má oteplovací účinek na celosvětové průměrné teploty a ovlivňuje teplotní a srážkové vzorce po celém světě.

V důsledku neobvykle vysokých květnových teplot v Severní Americe vypukl nespočet požárů v kanadských lesích, které spálily přes šest milionů akrů půdy a způsobily rozsáhlé zhoršení kvality vzduchu v Kanadě a také Spojených státech.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: WMO

Související

heat-summer-sun-93dcc7-1024
Zahraniční

Svět zažil rekordně horký rok. Oteplování dosáhlo kritické hranice

Obrázek WhatsApp, 2025-01-09 v 12.32.20_0e147d35
Domácí

Teplotní rekordy padly. Ve středních Čechách bylo přes 13 stupňů

profimedia-0952193549
Zahraniční

Polární vortex ochromil USA. Dvě třetiny země bojují s chladným počasím

horko
Zahraniční Klimatické změny

Rok 2024 je nejteplejší v historii, uvádí WMO