čtvrtek 21. listopadu 2024

Červenec ukončil šňůru rekordních měsíců. Byl jen druhým nejteplejším v historii

Třináct měsíců v řadě byly hlášeny rekordně teplé měsíce. Až letošní červenec je jen pouze druhým nejteplejším v historii měření.

vlna veder

Ilustrační foto.
Zdroj: PickPik

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: PickPik

I když fenomén El Niño ustupuje, teplotní rekordy naznačují, že rok 2024 by mohl být nejteplejším rokem v historii měření. Letošní červenec byl druhým nejteplejším červencem vůbec, jen o málo chladnějším než červenec loňského roku.

Letošní červenec tak ukončil 13měsíční šňůru rekordních teplot, ale rozdíl byl minimální. „Série rekordních měsíců skončila, ale jen o vlásek,“ řekla Samantha Burgess, zástupkyně ředitele služby Copernicus Climate Change Service (C3S). Přestože se rekordní série přerušila, klimatická změna pokračuje.

Červenec byl o 1,48 stupně Celsia teplejší než předindustriální období z let 1850 až 1990. Za posledních 12 měsíců byly globální teploty o 1,64 stupně vyšší než průměr předindustriální doby. Letos od ledna do července byly teploty o 0,7 stupně vyšší než průměr z let 1991 až 2020, což zvyšuje pravděpodobnost, že rok 2024 bude nejteplejším rokem v historii.

V červenci byly nadprůměrné teploty zaznamenány v jižní a východní Evropě, západním USA, západní Kanadě, většině Afriky, na Blízkém východě, v Asii a východní Antarktidě. Naopak v severozápadní Evropě, západní Antarktidě, částech USA, Jižní Americe a Austrálii byly teploty blízko nebo pod průměrem.

Navzdory poklesu El Niño zůstaly teploty vzduchu nad oceány neobvykle vysoké. Julien Nicolas, klimatolog z Copernicus, uvedl, že dlouhodobý trend oteplování je s vysokou pravděpodobností důsledkem lidského vlivu na klima. To vyvolává otázky o změnách v oceánských proudech mimo přírodní klimatické jevy jako El Niño a La Niña.

Autor: Šimon Mitro

Související

krajina
Domácí Příroda

Kvalita životního prostředí v Česku se zlepšuje

Paranaíba_-_State_of_Mato_Grosso_do_Sul,_Brazil_-_panoramio_(13)
Zahraniční

Klimatické plány hatí metan z mokřadů. Jeho emisi rostou závratnou rychlostí

blednutí korálů
Zahraniční Klimatické změny

Korálovým útesům hrozí zánik. Klimatické změny ohrožují stovky druhů

Čtverák Danielův
Domácí

Praha chce otestovat nové druhy stromů, které lépe odolají klimatickým změnám