pátek 19. července 2024

Černým kašlem se letos nakazilo 13,5 tisíc lidí. Pět lidí zemřelo

S černým kašlem letos zemřelo v Česku pět osob. Nakažených od začátku roku už je 13,5 tisíc.

kašel

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / Vlada Karpovich

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / Vlada Karpovich

Od začátku roku se v Česku nakazilo černým kašlem 13 449 lidí, z toho přes 1 200 v posledním týdnu, uvádí Státní zdravotní ústav (SZÚ). Nejvíce pacientů je ve věkové kategorii 15 až 19 let, následují malé děti do jednoho roku. Právě kojenci patří mezi nejohroženější skupinu, jelikož ještě nemají dokončené očkování a zároveň neumí správně kašlat, takže se dusí. Ze 190 nakažených miminek muselo být hospitalizováno 89.

Černý kašel se projevuje typickým záchvatovitým kašlem, který může trvat i několik týdnů a je často doprovázen zvracením, úbytkem váhy a celkovým vyčerpáním. Letos zemřelo v Česku na černý kašel pět osob, z toho tři senioři a jedno miminko. Mezi oběťmi je také 62letý muž z Olomouckého kraje, který na konci dubna zemřel na respirační selhání, a 79letá žena ze Středočeského kraje, která po třech týdnech hospitalizace s bolestí na hrudi zemřela na kardiální šok a multiorgánové selhání.

Očkování proti černému kašli je povinné pro malé děti a doporučené pro dospělé. Zdravotní pojišťovny ale přeočkování dospělých nehradí. Lékaři apelují na lidi, aby se proti černému kašle chránili očkováním a v případě podezření na nákazu vyhledali lékařskou pomoc.

Autor: Šimon Mitro

Související

Curtis Zy-Keith Means
Zahraniční Zajímavosti

Nejpředčasněji narozené dítě oslavilo čtvrté narozeniny. Přišlo na svět ve 21. týdnu

thomayerova nemocnice
Domácí Zdraví

Nemocnice čeká energetická revoluce

darování krve
Domácí Zdraví

Začala platit nová pravidla pro darování krve. Končí diskriminace homosexuálů

cukr
Domácí

Cukr nezpůsobuje obezitu, tvrdí potravinářská komora