Ministryně obrany Jana Černochová navrhla udělit státní vyznamenání Zdeně Mašínové, dceři protinacistického odbojáře Josefa Mašína a sestře Josefa a Ctirada Mašínových, členů kontroverzní skupiny, kteří si v roce 1953 prostříleli cestu skrz hranice a emigrovali do Německa. Mašínová tak přibyla k řadě návrhů na vyznamenání, které uděluje 28. října prezident republiky.
Mašínová pochází ze známé odbojářské rodiny. Otec Josef Mašín byl za války členem skupiny Tři králové a popravili jej nacisti v druhé vlně heydrichiády 30. června 1942. Za svou činnost už Mašín dostal státní vyznamenání in memoriam. A dostala ho v roce 1998 i jeho manželka. Tehdejší prezident Václav Havel ocenil její práci za války i na začátku padesátých let, kdy se zapojila do odboje proti komunismu, za což skončila v padesátých letech ve vězení a za mřížemi také zemřela. Oba rodiče Zdeny Mašínové mladší jsou však jedinými vyznamenanými z této rodiny a přestože se léta mluví o poctách dalším, nejen Zdeně, ale i jejím bratrům Josefovi a Ctiradovi, zatím na ně nedošlo. Vyznamenat Josefa i Ctirada odmítá i současný prezident Petr Pavel, i když se jejich navržení letos znovu očekává. Jednotná v tomto případě není ani veřejnost, část tvrdí, že skupina bratří Mašínů dělala hrdinskou činnost, část si zase stojí za tím, že události z roku 1953 jsou těžké kriminální činy.
Mezi dalšími navrženými jsou například bývalý premiér Petr Pithart, šéf neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, atentátníci na Reinharda Heydricha Jan Kubiš a Josef Gabčík nebo youtuber a influencer Kovy.