Jak se dávná minulost, i šest tisíc let stará, podepsala na dnešní krajině, zkoumá tým Petra Krištufa mimo jiné s pomocí 3D modelování a dalších digitálních technologií. „Věnujeme se vývoji a vnímání rituálních míst, kdy jednou z takových oblastí je i okolí hory Říp. To prošlo za poslední tisíciletí výraznými proměnami, které zcela změnily kdysi posvátnou krajinu předků a duchů v zemědělské srdce České republiky. Dnes jsme schopni vytvořit digitální modely již zaniklé krajiny a porovnávat je s dalšími daty, například chemickým složením půdy. To nám odhalí sídelní strategie našich předků,“ popsal výhody moderních technologií a jeden z projektů Krištuf.
Kromě toho je možné pomocí kamer a dronů zkoumat minulost relativně nedávnou, například to, jak se lidé vyrovnávali s nacistickou a komunistickou totalitou. Moderní technologie, které jsou součástí nového Centra digitální archeologie, umí vytvářet modely krajiny i artefaktů a přenést veřejnost do této dynamické doby.
Mezi nejmodernější přístroje patří zejména dron vybavený technologií LiDAR, která měří vzdálenosti a vytváří 3D modely prostředí pomocí laserového paprsku),a také aserové skenery, 3D tiskárna, měřiče GPS nebo bezpilotní letoun. Dohromady se jejich hodnota pohybuje okolo 13 milionů korun.
Centrum slouží také pro navazující magisterské a doktorské studium.