17letého Inda Aarrava Anila inspiroval jeho strýc, který trpí parkinsonovou chorobou. Když ho sledoval u jídla, se kterým muž bojoval a nakonec si stejně řekl o pomoc, napadlo ho využít svých mechanických dovedností a vytvořit speciálně upravenou lžíci. Senzory v příboru, který je na baterie, detekují otřesy na jedné straně a aktivují pohyb, který ruší třes na straně druhé. Lžíce je tak zcela stabilní.
Výsledný design pak mladík doladil na základě zpětné vazby z vysoké školy v Bengaluru, na které teď lžíci testují. „Musel jsem udělat rukojeť vodotěsnou, aby se dala důkladně umýt, aniž by se voda dostala k elektronice. Dodělal jsem také odnímatelnou lžíci, aby se případně dala nahradit vidličkou,“ řekl mladý vývojář. Vývoj lžíce také konzultoval přímo se svým strýcem, který mu poradil udělat rukojeť méně kluzkou a pohodlnou pro úchop.
Pokud lžíce projde všemi testy, mohla by se už na začátku příštího roku dostat do indických nemocnic. Lžíce sice není úplným originálem, ty které jsou ale ve světě k dostání, vyjdou v přepočtu na bezmála pět tisíc korun. Což je pro chudé indické domácnosti obrovská částka. Anilův prototyp by měl být minimálně třikrát levnější.