Cestující z Vietnamu na lince z Dubaje na konci února pašoval výrobky obsahují výtažky z tygřích kostí. Celníci k případu okamžitě přizvali inspektory z České inspekce životního prostředí.
V zavazadle cestujícího, které bylo odbavené v Hanoji, celníci našli produkty tradiční asijské medicíny obsahující výtažky z tygřích kostí. Jenže právě tygr je chráněný. Ve volné přírodě jich v současnosti žije jen něco málo přes pět tisíc.
Cestující uvedl, že přípravky pocházejí z farmy v Thajsku, kde se tygři stále chovají a následně se také zpracovávají na nejrůznější produkty. „Výrobky z tygřích farem ohrožují tygry na přežití zejména tím, že víra v mimořádné léčivé účinky přípravků z tygrů zvyšuje poptávku po nich, a černý trh je pak zásobován také zvířaty ulovenými v přírodě,“ vysvětluje ředitelka odboru ochrany přírody, lesa a CITES Veronika Oušková.
Tygři jsou totiž zejména v Asii uctívaní jako symbol síly, neohroženosti a statečnosti. V asijských kulturách lidé věří, že jim přípravky obsahující výtažky z tygra pomohou například s potencí, nespavostí, astmatem, revmatismem nebo trávicí soustavou. Ve skutečnosti se ale dosud žádné pozitivní účinky takových přípravků nepodařilo prokázat.
Aktuálně se tento případ projednává jako přestupek. Cestujícímu hrozí pokuta až 1,5 milionu korun. Ale protože se jedná zrovna o tygra, který podléhá nejvyšší míře ochrany, možná policisté přehodnotí případ na trestný čin.