Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je přibližně 42 procent dospělých Američanů obézních a 31 procent trpí nadváhou. S rostoucím problémem obezity roste i poptávka po léčbě, a to zejména po nové generaci léků na hubnutí. Téměř 65 procent Američanů se domnívá, že vůle k hubnutí nestačí a proto čím dál častěji sahají po lécích, uvádí průzkum agentury Pew Research.
Před deseti lety bylo obézních o pět procent obyvatel USA méně. Před dvaceti lety byl rozdíl desetiprocentní. Růstu nadváhy v USA „dopomohla“ také koronavirová pandemie, uvádí průzkumy.
Poptávka po nových léčebných přípravcích pro hubnutí roste, a to i přes malá očekávání pacientů. Semaglutid, původní název pro Ozempic a jeho varianty, se po schválení v roce 2017 jako lék na diabetes stal jedním z nejpopulárnějších léků na hubnutí nejen v USA. Globální prodeje těchto léků prudce rostou. Například společnost Novo Nordisk, výrobce Ozempic, zaznamenala v roce 2022 prodej ve výši 21,1 miliardy dolarů. Dalším příkladem je lék Mounjaro od společnosti Eli Lilly, který byl v roce 2023 schválen jako lék na hubnutí pod názvem Zepbound, a který za první rok dosáhl prodeje téměř 5,2 miliardy dolarů.