Čechy v online prostoru sužují zejména finanční a seznamovací podvody

Podle analýzy Avastu jsou nejčastějšími kyberhrozbami podvody a phishing. Rostou také případy deepfakes a dalších metod umělé inteligence.

malware

Ilustrační foto.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Flickr

Podle čtvrtletní zprávy Avast Threat Report tvoří více než 75 procent všech kyberhrozeb podvody, phishing a malvertising, tedy online reklama šířící malware. Hrozby přicházejí přicházejí zejména ve formě škodlivých push notifikací a nových metod umělé inteligence, jako jsou deepfakes, které lákají oběti na sofistikované finanční podvody. Populárním druhem podvodů jsou také seznamovací podvody, s nimiž se setká zhruba jeden člověk z dvaceti.

Ředitel výzkumu malwaru Avastu Jakub Křoustek zdůraznil, že kyberzločinci začali využívat důvěryhodná digitální média, jako jsou deepfake videa nebo hrozby šířící se prostřednictvím souborů PDF. To odráží nejen neustále se měnící metody kyberzločinců, ale také zranitelnosti našeho každodenního digitálního života.

Avast zaznamenal nárůst malwarových útoků využívajících soubory PDF a nových technik zneužití Google ke krádeži informací. Soubory PDF se staly oblíbeným prostředkem šíření hrozeb, protože jsou nezávislé na platformě a bývají často povoleny spamovými filtry, což zvyšuje riziko zneužití.

Kyberzločinci se zaměřili na širokou škálu podvodů spojených se soubory PDF, od jednoduchých loterií a seznamovacích podvodů po phishingové odkazy směřující na stránky napodobující známé značky jako Netflix nebo Amazon. Tato taktika představuje významný posun v jejich strategii.

Autor: Šimon Mitro

Související

notebook
Domácí

Spyware útočí na české uživatele během vánoční nákupní sezóny

podvodník
Krimi

Místo zisku přišel o statisíce. Podvodník vylákal peníze přes reklamní investice

hacker
Krimi Technologie

Vzestup kybernetických hrozeb. ESET upozorňuje na nové triky útočníků

online nákupy
Krimi

Podvodník z Chomutovska inkasoval peníze, zboží nedodal