Řada Němců mluví o obrovském rozčarování, další o zradě na voličích. Jak totiž uvedla nová spolková ministryně hospodářství Katherina Reiche (CDU), návrat Německa k jaderné energetice je nereálný. S takovým stanoviskem přišla i přesto, že to byl právě nuávrat k jádru, který koalici CDU/CSU pomohl vyhrát únorové předčasné volby. Nynější prohlášení ministryně naopak odůvodňuje odliv voličů od konzervativního spolku směrem ke krajně pravicové AfD, která je dnes už podle průzkumů nejsilnější partají v zemi.
Ministryně dále uvedla, že nehodlá slevovat nic z programu Green Deal a pro energetické potřeby Německa je podle ní, v mezičase kdy nesvítí slunce nebo nefouká vítr, zapotřebí výstavby nových plynových elektráren. Přitom jaderná zařízení, jsou v zemi ve většině případů stále ještě funkční, přestože se už začalo s jejich demontáží.
Odklon od jaderné energetiky zahájilo Německo po havárii v japonské Fukušimě, kterou smetla vlna tsunami z Tichého oceánu. Podle tehdejší vlády kancléřky Angely Merkel zavládl v Německu strach z toho samého, přestože kromě severní části je spolková země vnitrozemským státem a tamní jaderné elektrárny ve většině stály v uctivé vzdálenosti od moře.
Reiche však podotkla, že znovuotevření jaderných elektráren není jen otázkou peněz, ale také je to dané nedůvěrou většinové společnosti k takové výrobě elektřiny.
Weniger regulieren, mehr aktivieren. Eine moderne soziale Marktwirtschaft setzt Kräfte frei - für einen fairen #Wettbewerb.
— Bundesministerium für Wirtschaft und Energie (@BMWE_) May 9, 2025
Beim Ludwig-Erhard-Gipfel spricht Bundeswirtschaftsministerin Katherina Reiche über ihr Verständnis von sozialer #Marktwirtschaft. pic.twitter.com/fP8SDyqpvT