Zamotané ptáče nejen, že se nemůže hýbat a z hnízda ve správný čas nedokáže vyletět, často se stává, že kvůli zápasení s provázkem vážně poraní. Do rány poté chytí infekci a umírá. Často dochází také k tomu, že se do uvězněného mláděte pustí hmyz a do ran mu naklade vajíčka, ze kterých se vylíhnu larvy, které ptáče za živa požírají. V lepším případě může zamotané mládě nějaký čas s plastovým obalem na těle přežít, když však vyroste muže mu plast amputovat kus těla, nebo ho udusí.
Podle studie provedené ornitology v roce 2023 v Portugalsku až 90 procent z 600 kontrolovaných hnízd čápa bílého obsahovalo různé druhy plastů, nejčastěji provázky, igelitové sáčky nebo plastové láhve. Alarmující je, že ve více než jedné čtvrtině hnízd sedělo zamotané čápě. Tento problém se podle odborníků netýká jen Portugalska, ale každé země, ve které čápi žijí.

Pár zajímavostí o čapích hnízdech:
Čapí hnízdo může vážit 500 kilogramů i více. K jejich výstavbě si čápy vybírají vyvýšená místa jako jsou komíny, stožáry nebo stromy. Každý rok se čápi do svého hnízda vrací a opravují jej. Hnízda vydrží několik let. S čápy žijí v hnízdě obvykle i jiné druhy ptáků, například vrabci nebo špačci. Pokud je hnízdo neobydlené, rády se v něm usídlí i myši, poštolky, pavouci a jiný hmyz, výjimečně i veverka.