Kým byl skutečně legendární Harry Jelínek (vlastním jménem Josef Jelínek), je i po desítkách let těžké soudit, protože jeho životopis je opředen takovou řadou legend, že by se za ně nestyděl ani mnohem ostřílenější agent či podvodník. Tím druhým Jelínek ale skutečně byl a o jeho největším obchodě pojednává i klasický český film Velká sázka o malé pivo. Jelínek by totiž tím člověkem, který se pokusil prodat Karlštejn.
Jelínek, od jehož narození dnes uplyne 119 let, se totiž připletl k tomu, že Jiří Lobkovic chtěl v roce 1931 prodat část roudnické galerie americkému průmyslníkovi, aby zajistil věno pro svou dceru. Začal spřádat plány a průmyslníkovi nabídl ke koupi i Karlštejn, který vydával za rodinné sídlo. Poté uspořádal divadlo, kdy americkou delegaci uvítal na Karlštejně jako hradní pán a vyinkasoval zálohu 30 tisíc dolarů, s kterou zmizel kamsi na Balkán. Aby Američané unikli ostudě, na Jelínka, i když věděli, kde se skrývá, ani nepodali trestní oznámení.
O dva roky později Jelínek vstoupil mezi zednáře a s nástupem nacismu začal v Praze vydávat antisemitský časopis Znovu. Po dobu celé druhé světové války kolaboroval s Němci a když Říše byla v posledním tažení, utekl 17. dubna 1945 do Bavorska. Zpět do Československa se už nikdy nevrátil a v roce 1986 zemřel kdesi v Itálii.
Byl u zednářů i nacistů a prodal Karlštějn. Příběh Harryho Jelínka je dnes legendou
Harry Jelínek by dnes oslavil 119. narozeniny. Dodnes se ale mluví o jeho mistrovském kusu, kdy skoro prodal Karlštejn americkému průmyslníkovi.

Harry Jelínek (v popředí) je nejznámějším českým podvodníkem všech dob.
Zdroj: Wikimedia Commons
- Harry Jelínek (v popředí) je nejznámějším českým podvodníkem všech dob.
- Zdroj: Wikimedia Commons
Související
Žena chtěla na Havaj. Naletěla podvodníkům, vydávali se za cestovku
90 tisíc korun zaplatila žena z Uherskohradišťska podvodníkům za dovolenou na Havaji. Vydávali se za cestovku.
- 30 sekund čtení
Soud udělal tečku v kauze řidičáků. Komisař a tlumočník jdou do vězení
Dvě nepodmíněné tresty dnes vynesl děčínský okresní soud nad zkušebním komisařem a tlumočníkem za to, že pomáhali zájemcům neoprávněně získat řidičský průkaz. Za to brali úplatky.
- 1 minuta čtení
Nenávist v tisku: Hitlerův Mein Kampf spatřil světlo světa před 100 lety
Přesně 18. července 1925 vyšlo první vydání knihy Mein Kampf, v níž Adolf Hitler nastínil svou ideologii i plány na budoucí „Třetí říši“. Zpočátku nenápadná publikace se později stala temným manifestem nacismu.
- 1 minuta čtení
Levná koupě ho přišla draho. Místo telefonu přišel o 32 tisíc
Mladý muž z Chomutovska naletěl podvodníkovi při nákupu mobilního telefonu přes internetový portál Bazoš.cz.
- 1 minuta čtení