Přestože poslední parlamentní volby skončily vítězstvím strany Právo a spravedlnost, která Polsko vedla i v minulém volebním období, vlády se nakonec ujala opozice vedená Občanskou platformou současného premiéra Donalda Tuska. Právě tento okamžik vedení bývalé vládní partaje označuje za státní převrat a hodlá celou věc řešit před Ústavním soudem. Hlavním cílem předsedy Jaroslawa Kaczynského a jeho spolupracovníků je nechat soudní cestou zakázat činnost všem třem stranám, které se v Polsku ujaly vlády – tedy Občanské platformě, Nové levici a Třetí cestě. Informace o tom přinesl polský deník Rzeczpospolita.
Polityczny spór może zaszkodzić Polsce. Agencja ostrzega https://t.co/Wbu8wGR7vW
— M G (@Rozwerk) February 6, 2024
Jaki polityczny spór?To zamach stanu! Brutalny atak na demokrację,na Polskę!
Dla patrzących i myślących jest to ostrzeżenie czym jest Unia Europejska,bardziej dla krajów kandydujących do tego reżimu
Přestože zatím není jisté, zda návrh na zrušení stran k Ústavnímu soudu doputuje, pokud k tomu dojde, úplně bez šancí není. Polský deník totiž upozorňuje na to, že předsedkyní soudu je blízká Kaczynského přítelkyně Julia Przylebska, která dosud ještě nikdy neodsouhlasila nic, co by bylo proti vůli strany Právo a spravedlnost. Má rovněž úzké vazby na prezidentský úřad, který zastává další neformální člen bývalé polské vládní strany Andrzej Duda.
Právo a spravedlnost rovněž tvrdí, že Občanská platforma a její spojenci dělají protipolskou politiku. Ta prý spočívá ve snahách o liberalizaci společnosti, mnohem větší evropskou integraci a podřízení se politici Bruselu, ač by to nebylo v polském zájmu.