středa 2. dubna 2025

Bulharsko zavedlo daň na ruský plyn. Maďarsko a Srbsko se bouří

Ruský plyn procházející přes Bulharsko bude zpoplatněn. Rozhodnutí ostře kritizuje Maďarsko i Srbsko.

profimedia-0727317481

Ilustrační foto.
Zdroj: Profimedia

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Profimedia

Srbský prezident Aleksandar Vučić a maďarský ministr zahraničí Peter Szijjártó ostře zareagovali na rozhodnutí Bulharska zavést nově vysoké tranzitní poplatky ve výši 10,2 eura za megawatthodinu plynu, který prochází přes Bulharsko plynovodem Turkish Stream směřujícím do západní Evropy.

Srbsko a Maďarsko momentálně přijímají všechny dodávky ruského plynu touto cestou. Stejně tak Severní Makedonie a Rakousko. Bulharsko očekává, že nové tranzitní poplatky přinesou dodatečné příjmy ve výši 1,2 miliardy eur. Nový poplatek je tak vysoký, že pokryje celé náklady na výstavbu plynovodu přes Bulharsko za pouhý rok.

Je to pro nás velký problém. Povede to ke drastickému zvýšení ceny plynu o dalších 100 eur za 1000 kubických metrů plynu. Je to zdrcující zvýšení a budeme jednat s bulharskou stranou,“ komentoval srbský prezident Alexander Vučić v sobotu pro deník Politika. „Bulharsko rozhoduje samostatně, jaké poplatky zavede za tranzit plynu pře své území,“ komentoval poslanec bulharské vládnoucí většiny Venko Sabrutev. „Maďarsko a Srbsko by měly hledat alternativy,“ uvedl pro státní televizi BNT.

Podle maďarského ministra zahraničí Petera Szijjártóho jsou nové bulharské poplatky nepřijatelné a ohrožují evropskou solidaritu. Bulharští energetičtí experti pochybují, že nový zákon byl vytvořen tak, aby efektivně fungoval, ale spíše je zamýšlený jako projev tvrdé prozápadní linie Bulharska.

Autor: Šimon Mitro

Související

Gm531Y8WEAAEPkr
Zahraniční

Tisíce Maďarů vyšlo do ulic. Vadí jím zákaz pochodů hrdosti

krávy
Domácí

Na československých hranicích platí přísná opatření kvůli slintavce

krávy
Domácí

Česko zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem kvůli slintavce

pexels-photo-13030035
Zahraniční

Maďarsko zakázalo pochody LGBTQ+. Aktivisté je přesto chtějí pořádat