Spotřeba pesticidů, které se ročně vydají na souboj s plevelem na polích, stále stoupá a pouze ve Spojených státech se už přiblížila k půl milionu tun ročně. Jedná se přitom o látku, která je pro lidské tělo škodlivá, jelikož může poškodit nervový systém, podráždit kůži či oči. Některé pesticidy mohou být i karcinogenní nebo mohou ovlivnit hormonální či endokrinní systém v těle.
This AI-powered weed killing robot is set to reduce farmers reliance on herbicides, lowering costs and carbon emissions.
— Circuit (@circuitrobotics) July 6, 2023
Seattle-based ag-tech startup @Aigenio has introduced the Aigen Element, a groundbreaking autonomous robotics platform powered by solar and wind energy 👏 pic.twitter.com/T2NHzOAeTn
Americká firma Aigen, kterou založil bývalý inženýr společnosti Tesla Rich Wurden, spolu s podnikatelem Kennym Lee, přišla s převratnou novinkou. Na pole vypustí autonomního robota Aigen Element, který pomocí pokročilého softwaru odliší plodiny od plevele. Unikátní zařízení, pohybující se po polích rychlostí zhruba tři kilometry za hodinu, má krom toho řadu schopností. Díky robotickým ramenům umístěným blízko země může Element nežádoucí rostliny odstranit a přesunout je na předem určené místo. Tam uschnou ještě předtím, než vytvoří semena a rozšíří se do krajiny.
Firma rovněž uvedla, že robot zvládne vykonávat nepřetržitou práci 12 až 14 hodin denně bez napojení do elektrické sítě.